Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

Nissan Primera P11.144 LIFT 2002 HB - poprawa audio przód...

Moderatorzy: janusz, Zielkq, sergiej

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Nissan Primera P11.144 LIFT 2002 HB - poprawa audio przód...

Post autor: siwek755 » 2014-12-26, 14:16

Witam świątecznie,

Temat dotyczy Primery P11.144 (polift), hatchback z seryjnym, wkomponowanym radiem + zmieniarką na 6 CD w bagażniku.
Model to po weryfikacji Blaupunkt Werke BP9345. Gra pod tym obecnie standardowe 6 głośników, z czego 2 tylne wywaliłbym na starcie.

Obrazek

Wizja rozbudowy opiera się o seryjne radio, solidne wygłuszenie drzwi matami oraz odseparowany system pokroju Morell MAXIMO 6.2 lub U-Dimension EL Comp 6.
Chyba że inne sugestie do ~5 stów co zagra też pod samym radiem?

Kwestia wymiany radia długo chodziła mi po głowie, bo wiem jak wygląda temat CA i że apetyt rośnie w miarę jedzenia... Tutaj pojawia się jednak zbyt dużo minusów przy ew. wymianie tj: ramka na radio + przycisk awaryjnych + sam koszt radia + brak sterowania z pilota przy kierownicy + adapter anteny z kątowej + zdecydowane pogorszenie stylistyki wnętrza.

Muzykę odtwarzam głownie z CD, bo MP3 nie uznaję, dlatego sama funkcjonalność obecnego sprzętu mi wystarcza. Także czasy wożenia 12-calowej Yakuzy w bagażniku mam już za sobą i trzęsienia ziemi nie szukam. Chodzi mi głównie o relatywnie możliwą do uzyskania krystaliczność dźwięku i dobrą scenę z miękkim basem.

W tym miejscu pozwolę sobie na pytania:

1). czy ktoś może coś napisać o tym radiu Blaupunkt Werke BP9345? Nie mogę znaleźć żadnych parametrów... Wzmacniacz jest bardzo kiepski? Porównywał go ktoś z radiami klasy za 3-4 stówki? Powody konieczności zostawienia go w kokpicie opisałem wyżej, ale pytanie czy jest w ogóle sens inwestycji i opierania na nim jakiegoś audio?

2). w przypadku rozbudowy odpinać tylne głośniki od zestawu? Na pewno nie będę tam niczego wymieniał, bo jestem zdania że scena jest z przodu.
Zastanawia mnie natomiast się czy mocno odleżą one wzmacniacz czy po ustawieniu balansu na przód wyjdzie na to samo? (A nóż przyda się puścić coś z tyłu).

3). czy ktoś próbował może wyprowadzać RCA z seryjnego radia na [ewentualny] wzmacniacz? Na Allegro widzę tego typu adaptery, ale czy takie rozwiązanie ma sens i idzie w parze z jakością?

Obrazek Obrazek

3A). A może wzmacniacz Hi level input? Ktoś podpinał może do tego radia? W ogóle wyciągnie z tego bez problemu wyjście wysokopoziomowe dla pieca?

Obrazek

4). Czy ktoś z Was ma/miał Morell MAXIMO 6.2 lub U-Dimension EL Comp 6 pod seryjnym radiem i może sie wypowiedzieć czy wzmacniacz radzi sobie z którymś z zestawów?
Najchętniej zrobiłbym upgrade właśnie na seryjnym radiu i bez wzmacniacza, szukam tylko kogoś kto potwierdzi że te radio poruszy zestaw tej klasy.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2015-01-12, 17:18 przez siwek755, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
bombel
Administrator
Posty: 13188
Rejestracja: 2009-12-07, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bombel » 2014-12-26, 20:42

siwek755, oba wymienione głośniki muszą być podłaczone pod wzmacaniacz, bo radio nie da rady

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-26, 21:09

Jeśli chcesz polepszyć jakość dźwięku to zmień przetworniki i wygłusz drzwi - usłyszysz różnicę.

Różnica impedancji dla przewodu o długości 6m i przekroju 1mm² oraz 1,5mm² będzie na poziomie 30mΩ. Zakładając, że prąd płynący do przetwornika będzie miał natężenie 1A to spadek napięcia na samym przewodzie na poziomie 30mV - nie usłyszysz tego.

Fabryczne radio to jest Blaupunkt, który taki kiepski nie jest. Sam mam Blaupunkta Siene i jestem bardzo zadowolony z niego. Jak chcesz porządne radio to proponuję jakiegoś DENONa, który był na rynek japoński albo Panasonica CQ-TX5500D.

Jak chcesz możesz odpiąć tylne głosniki - tylko po co? Ogólnie to nic się nie stanie, bo większość wzmacniaczy i tak już jest wstępnie obciążona siatką Zobela.

To coś z allegro - jak chcesz płacić x kasy za dwa potencjometry za 50gr, ustawione w dzielnik napięciowy - nie ma problemu

Pilot do radia - niektóre P11.144 miały pilota na kierownicy - fabrycznego
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-26, 22:27

Pilot to ja mam, chodziło mi w tamtym poście że nie chcę go stracić.

W skrócie - za dużo rzeźby i kosztów, radio musi zostać seria.

Dam solidne wygłuszenie, pytanie brzmi jakie głośniki do tego, bo nawet pod tym radiem podejrzewam może być lepiej od tego co dzieje się teraz po włączeniu radia. Tylko w jaką półkę celować? Morell MAXIMO 6.2 i U-Dimension EL Comp 6 mówisz bombel nie zagrają mi pod radiem? Czyli lepiej wziąć jakieś lżejsze Hertze za 2 stówki i będzie lepiej?

Rozumiem, że nie będzie mi falował dach, ale czy pod samym radiem będzie aż tak kiepsko że nie ma sensu brać tej klasy zestawów bo nie pokażą nic więcej niż te najtańsze?
Przyznam szczerze, że pokładałem nadzieję w tych Morellach, znalazłem nawet opinie:
"Bardzo fajnie graja i stworzone sa raczej pod radio niz pod wzmacniacz – to nie jest moja opinia tylko specow od CA."

Jakieś więc może mniej prądożerne sugestie?
Ostatnio zmieniony 2014-12-27, 00:43 przez siwek755, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-26, 22:36

Siwek755, można pobawić się w wymianę kondensatorów na koncówce mocy na jakieś bipolarne i WIMA, ale czy jest sens? Może i w ten sposób usyszysz jakąś subtelną różnicę - jednak na przepaść to ja by mnie liczył. Uważam, że wymiana przetworników i wygłuszenie powinno poprawić jakość.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-26, 22:54

janusz, chyba nadajemy na innych częstotliwościach :roll: ;-)

Tak jak pisałem - wygłuszenie pójdzie jeszcze przed otwarciem drzwi, to jak Amen w pacierzu.
Radio zostawiam w spokoju, bo z tym ciężko coś wymyślić, a jak piszesz że może nie jest najgorsze to mnie trochę pocieszyło.

Wyżej pytałem o konkretnie głośniki, czyli jak to się ma do seryjnego radia, czy jest sens inwestycji w zestawy takiej klasy? Czy pod radiem na tyle nie rozwiną skrzydeł że nie ma sensu dopłacać i brać jakieś Hertze z dolnej półki i nie usłyszę różnicy? A może nawet lepiej wziąć coś z dolnej półki, mniej prądożernego i lżejszego?

I nad tym się właśnie zastanawiam ;)

Awatar użytkownika
marlos90
fanatyk nissana
Posty: 712
Rejestracja: 2010-05-29, 23:07
Lokalizacja: LBN

Post autor: marlos90 » 2014-12-26, 23:05

jak chcesz te głośniki to dołóż 2-3stówy i poszukaj wzmacniacza np alpine mrv-f307 i masz wejście na sygnału high imput, podpinasz sygnał głośników prosto z radia i powinieneś być zadowolony tym bardziej że chcesz zrobić to porządnie i wygłuszyć drzwi
My GTline viewtopic.php?t=20447

SPRZEDAM:
pozostałości po P10 HB 2.0D, P11 2.0TD, GT i WP11.144 2.0B

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-26, 23:18

Siwek755, po części z tą prądożernością masz rację, bo głośnik o efektywności miejszej o 3dB będzie potrzebował dwukrotnie większej mocy dostarczonej do niego, aby uzyskać takie samo natężenie jak głośnik o efektywności o 3dB większej.....

Przetworniki i tak masz 4Ω, tak więc ilość mocy dostarczonej go głosnika przy ustalonym nastawie będzie taka sama P=UI=I²R=U²/R. Wszystko rozbija się o efektywność przetwornika i z dostarczenia do niego 1W mocy. Przetwornik o efektywności 91dB zagra dwa razy głośniej niż przetwornik o efektywności 88dB przy dostarczeniu 1W do niego.

Jak chcesz mieć w miarę ładne pasmo to szukaj przetworników o w miarę linowej ch-ce częstotliwościowej. W sumie i tak na korektorze graficznym, będziesz musiał nieco podbić niskie i wysokie - wiąże się to z fizjologią słuchu.

Tak więc nie sugeruj się marką, tylko patrz na kartę charakterystyki produktu. Wiadomo - chinczyki odpadają z definicji.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

smeru
fanatyk nissana
Posty: 397
Rejestracja: 2009-12-09, 07:35
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Post autor: smeru » 2014-12-26, 23:36

Kiedyś trochę się bawiłem car audio. Nie jestem znawcą, ale moje odczucia są takie, że najwięcej się poprawiało, jak zmieniałem zasilanie głośników z radia na wzmacniacz. Oczywiście tutaj ważne były przewody sygnałowe. Obecnie w P11.144 mam seryjne głośniki i wygłuszenie drzwi ładnie podbiło tony niskie.
Może dałoby radę wyprowadzić z tego radia wyjście sygnałowe na wzmacniacz?
Ja osobiście nie jestem zwolennikiem Hertzów pod samym radiem. Słyszałem je u dwóch znajomych i moim zdaniem to strasznie piskliwe tweetery, a midbassr pod samym radiem też szału nierobił. Miałem tanie radio blaupunkta + stary wzmacniacz blaupunkta + głośniki tonsila. Wszystko niska półka wyśmiewana na forach. Odkupiona używana. Dźwięk dla mnie kilka klas lepszy niż drogi model pioneera + hertze.
Jak chcesz dobrać głośniki pod samo radio lub wybrać dobry wzmacniacz, to taką wiedzę i doświadczenie na tym forum ma DJSzmer. Mi polecił głośniki, które zagrają bez wzmacniacza i jestem zadowolony.
Była P11 2.0 16V - rozbita
Jest P11.144 2.0 16V LPG oraz Accord VII 2.4 LPG

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-26, 23:41

smeru pisze:Mi polecił głośniki, które zagrają bez wzmacniacza i jestem zadowolony.
:P zdradzisz jakie to głośniki?

Tzn dla sprostowania - przeciwnikiem wzmacniacza nie jestem, tak jak pisałem w pierwszym poście - chodzi mi o pozostawienie seryjnego radia na miejscu z wymienianych już wcześniej powodów. Co do wzmacniacza to mogę faktycznie porozglądać się za czymś z Hi-input, ale tu trzeba rozglądać się skutecznie, bo takich piecy jak na lekarstwo... ewentualnie kombinować wyprowadzenie RCA z seryjnego radia tymi wynalazkami z Allegro, ale uszy mnie bolą już od samego patrzenia na to i sam nie wiem czy dobrze wyjdę opierając audio na takich rzeczach...
Obrazek

Chyba już lepiej Hi-input niż takie cyrki?

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-26, 23:50

Smeru, da radę wyprowadzić sygnał na wzmaka z oryginalnego radia, i nie ma z tym problemu. Zmiana napędu - oczywiście, że poprawi i to dużo, bo końcówki w radiach to jest zazwyczaj klasa H, a wzmaki to standardowe AB. Z tymi przewodami sygnałowymi to aż tak bym nie przesadzał. Zrobię Ci ślepy test i nie będziesz wiedział, który przewód to jest standard, a który hi-end. Większość zakłóceń i tak się rozbija o niepoprawną masę i zrobienie pętli masy.

Siwek755 o tym czymś z obrazka już Ci napisałem wcześniej.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-27, 00:00

Rozumiem janusz :roll: A stawiałbyś na wyprowadzenie RCA z radia czy wyciągnięcie sygnałów i wpięcie się pod jakiś piec z Hi-input? Odpowiedni wzmacniacz RCA na pewno łatwiej byłoby mi dorwać, jednak takie wyprowadzanie wyjść niskopoziomowych nie wiążę się z jakimiś stratami, zakłóceniami w torze na samym wyprowadzeniu?

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-27, 00:11

Ja mam radio Blaupunkt Siena i ono ma już wyprowadzenie na wzmaka. W Twoim przypadku zrobiłbym takie coś - wyciągnięcie sygału, który wchodzi na końcówkę i przez bufor puszczenie tego na wzmaka. Bufor zrobiony na wzmacniaczu operacyjnym - duża impedancja wejściowa, a co za tym idzie, nie obciążamy prądowo źródła sygnału.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
bombel
Administrator
Posty: 13188
Rejestracja: 2009-12-07, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bombel » 2014-12-27, 09:24

siwek755 pisze:Morell MAXIMO 6.2 i U-Dimension EL Comp 6 mówisz bombel nie zagrają mi pod radiem?
Zagrają, ale nic nie polepszysz dźwięku. Wyjsciowa moc Blaupunkta jest chyba 4x25W RMS, a te głośniki mają 70 W RMS. To są typowe głośniki pod wzmacniacz. NAjlepiej jakbys szukał takich co mają 25W RMS jak pod samo radio lub zmiana radia plus wzmak

Awatar użytkownika
DubSon
fanatyk nissana
Posty: 2938
Rejestracja: 2011-07-14, 13:23
Lokalizacja: WLKP / St. Tuchorza

Post autor: DubSon » 2014-12-27, 10:40

siwek755, zagraja pod radiem tylko jak zrobisz bardzo glosno to beda straszne zaklocenia. U mnie na razie 120W RMS graja pod radiem (Alpine CDA) i nie mam problemow przy codziennym odsluchu :)

Do glosnikow 70W wystarczy maly wzmacniacz 2x50W nawet :)

Moim zdanim smialo zmieniaj glosniki, wygluszaj drzwi i sluchaj! <spoko>

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-27, 17:02

janusz pisze:wyciągnięcie sygału, który wchodzi na końcówkę i przez bufor puszczenie tego na wzmaka. Bufor zrobiony na wzmacniaczu operacyjnym - duża impedancja wejściowa, a co za tym idzie, nie obciążamy prądowo źródła sygnału.
Do takich operacji braknie mi chyba rangi "nadworny elektronik" pod nickiem. ;) Chyba postawię na prostsze wyciągnięcie wyjść wysokopoziomowych z radia przy ewentualnej potrzebie. Kwestia tylko czy jakość będzie dużo gorsza niż po RCA? Z tego co pamiętam, tak to własnie kiedyś się mówiło... :/
DubSon pisze: U mnie na razie 120W RMS graja pod radiem (Alpine CDA) i nie mam problemow przy codziennym odsluchu :)
Tylko na pewno Alpine CDA oferuje coś więcej niż ten Blau, a druga sprawa Morell MAXIMO ma znamionową 90W RMS &#931;180 :/ Także to też mnie trochę niepokoi.
DubSon pisze:Do glosnikow 70W wystarczy maly wzmacniacz 2x50W nawet :)
To wzmacniacz nie powinien mieć co najmniej tyle samo W RMS @ 4&#937; co głośnik żeby go dobrze kontrolować? Jak już wyjdzie konieczność zakupu wzmacniacza, wyprowadzania hi-i i ciągnięcia kabli to mogę wziąć i coś mocniejszego, jedna robota.

bombel, DubSon - na start wygłuszenie jakimiś matami GMS, potem najpradopodobniej wrzucę Morell MAXIMO 6.2 (chyba że jakieś inne propozycje?) i zobaczymy co się będzie działo. Cokolwiek by się nie działo - radio zostaje, jak nie będzie to dawało rady to najwyżej dorzucę wzmacniacz z hi-input i na chwilę obecną plan wygląda właśnie tak.
PS - wzmacniacz zmieści się pod siedzenie kierowcy? Nie ma chyba sensu pchać go w kufer jak ma to przód zasilać.
Ostatnio zmieniony 2014-12-27, 17:37 przez siwek755, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-27, 17:36

Tylko teraz jeszcze jedna kwestia jeśli chodzi o radia - żadne radio samochodowe nie wyda z siebie więcej niż 25W na kanał - ma to związek z napięciem zasilania. No chyba, że ma wbudowaną przetwornicę..........

Teraz jeśli chodzi o branie sygnału bezpośrednio z wyjścia radia - ma to podstawową wadę - im większa moc (amplituda sygnału) na wyjściu tym większe zniekształcenia na wyjściu. Dlatego jesli miałbym wyciągać sygnał na wzmaka to brałbym to, co wchodzi na końcówkę mocy.

Tak jak napisałem wcześniej - nie patrz na moc - patrz na efektywność. A i jeszcze jedna sprawa - jak na każdy z 4 głośników podasz po 40W RMS to nie wysiedzisz w samochodzie - nie zniesiesz takiego natężenia dźwięku. Przy standardowym słuchaniu do głośnika dostarcza się maksymalnie do 5W, średnio to jest jakiś 1W albo mniej.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
bombel
Administrator
Posty: 13188
Rejestracja: 2009-12-07, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bombel » 2014-12-27, 20:11

siwek755, w P11.144 jest super fajna seryjna mata i nie musisz jej ruszać. Ja wygłuszyłem jedynie wnetrze drzwi

Awatar użytkownika
DubSon
fanatyk nissana
Posty: 2938
Rejestracja: 2011-07-14, 13:23
Lokalizacja: WLKP / St. Tuchorza

Post autor: DubSon » 2014-12-28, 10:04

Minimalna moc wzmacniacza to polowa mocy RMS glosnika, a maksymalna moc wzmacnacza to moc glosnika w RMS.
Nie powinno sie zasilac glosnika np. 100W RMS wzmacnniaczem 150W etc. ;)

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-28, 13:23

DubSon, nie do końca zgodzę się z tym co napisałeś :] Założenia, które napisałeś zazwyczaj stosuje się na estradzie. Przy HomeAudio lub CarAudio przy normalnym słuchaniu to nie ma znaczenia - do pewnych wartości mocy rzecz jasna :]

Natężenie dźwięku ludzkiej rozmowy to jakieś 50-55dB, teraz typowa efektywność zestawu głośnikowego to jest 86-88dB (zestawy estradowe nawet po 90dB i więcej ) z 1W mocy dostarczonej! Przy czym 3dB więcej oznacza 2 razy głośniej.

Zresztą jak jest kolumna 3-drożna 60W, to dostarczając do niej te 60W to jakieś 85-90% pójdzie na przetwornik niskotonowy, 8-10% na średniotonowy, a 2-5% na wysokotonowy. Przy czym wysokotonowy i tak będzie musiał mieć założony tłumik, bo zakrzyczy całą resztę.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-28, 17:03

janusz pisze:Teraz jeśli chodzi o branie sygnału bezpośrednio z wyjścia radia - ma to podstawową wadę - im większa moc (amplituda sygnału) na wyjściu tym większe zniekształcenia na wyjściu. Dlatego jesli miałbym wyciągać sygnał na wzmaka to brałbym to, co wchodzi na końcówkę mocy.
rozumiem, jak już wyjmę radio i zabiorę się za to fizycznie to będę jeszcze dopytywał. Ogólnie myślisz żeby wyciągać sygnał wysokopoziomowy czy kombinować może jednak z RCA? Co będzie łatwiejsze / da lepsze rezultaty jeżeli chodzi o jakość?
janusz pisze:Tak jak napisałem wcześniej - nie patrz na moc - patrz na efektywność. A i jeszcze jedna sprawa - jak na każdy z 4 głośników podasz po 40W RMS to nie wysiedzisz w samochodzie - nie zniesiesz takiego natężenia dźwięku. Przy standardowym słuchaniu do głośnika dostarcza się maksymalnie do 5W, średnio to jest jakiś 1W albo mniej.
Hmm... ale czy kwestia mocy podawanej na głośnik idzie liniowo i ciągle wiąże się tylko z głośnością? Do tej pory myślałem, że dla niektórych np. cięższych głośników, na sztywniejszych zawieszeniach potrzeba pewnej ilości mocy żeby je po prostu rozruszać i nie mówię tu o głośności tylko np. dla uzyskania zejścia wooferów w drzwiach. Nie planuję nagłaśniać imprez w plenerze, ale z tego co piszesz różnica w graniu na poziomie głośności "przeciętniaka" na wzmacniaczu i radiu nie będzie zauważalna?
bombel pisze:siwek755, w P11.144 jest super fajna seryjna mata i nie musisz jej ruszać. Ja wygłuszyłem jedynie wnetrze drzwi
Tak, właśnie widziałem u Ciebie w temacie tą matę. :) Zobaczę w jakim stanie będzie i czy po zdjęciu nada się spokojnie do ponownego montażu. Swoją drogą ona nie ma spełniać tylko zadania jako takiego wygłuszenia dźwięków z zewnątrz? Spełnia swoje zadanie także jeżeli chodzi o wygłuszenie dla audio?
DubSon pisze:Minimalna moc wzmacniacza to polowa mocy RMS glosnika, a maksymalna moc wzmacnacza to moc glosnika w RMS.
Nie powinno sie zasilac glosnika np. 100W RMS wzmacnniaczem 150W etc.
B. Nazar kojarzony w sieci w środowisku CA pisał właśnie trochę inaczej (i przyznam szczerze tak ja się "nauczyłem" :P )
Im wyższa moc wzmacniacza, tym lepsze wysterowanie głośnika
(generalnie), które wpływa na kontrolę. W związku z tym, nie ma
czegoś takiego jak idealny stosunek tych mocy, bo spokojnie
może to być 10 razy mocniejszy wzmacniacz od "mocy" głośnika
i nic się nie stanie, dopóki nie przesadzisz i nie usłyszysz zniekształceń.
Najczęściej jest to 1:1 do 2:1 (wzmak:głośnik), ale to bardzo płynny
i orientacyjny opis, bez wielkich zobowiązań. Gorzej zagra 1:2 niż 2:1.
i z tego co ja po tym rozumiem, łatwiej uzyskać niepożądany efekt na zbyt słabym wzmacniaczu niż spalić głośniki zbyt mocnym wzmacniaczem? Przy tym drugim będzie to raczej słychać, w planach db dragów nie mam. :)

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-28, 17:28

Siwek755, jak wynajdę gdzieś zdjęcia ze środka radia lub będę miał radio w łapach to Ci zrobię HOW TO. Przy niskich poziomach sygnału wyjściowego zniekształcenia nie będą miały aż takiego poziomu, żeby to było słyszalne. Problemy mogą się pojaw przy wyższych poziomach sygnału. Do normalnego użytkowania możesz brać bezpośrednio z wyjścia sygnał. Jesli ja miałbym robić takie coś dla siebie to wyciągnąłbym sygnał z radia.

Jesli chodzi o łatwość to wysokopoziomowe, jakość - grzebiesz w radiu i wyciągasz RCA.

Na poziomie przeciętniaka - jak to ładnie określiłeś - nie uszłysz różnicy między wzmakiem a radiem - chyba, że będzie to efekt placebo i po prostu lepsze samopoczucie. możesz usłyszeć sporą różnicę po wymianie głosników i wygłuszeniu drzwi - tu zmiana będzie słyszalna.


Sztywna zawiecha jest stosowana na estradzie i w głośnikach przeznaczonych do wzmaków gitarowych - chodzi o to, żeby szybki narost amplitudy sygnału nie wyrwał membrany - a we wzmakach estradowych o mocach rzędu 500W i więcej narosty są dość szybkie i następuje szybka zmiana dI/dt - to się wiąże z wychyleniem i siłą jaka jest generowana w szczelinie magnetycznej - F=BIl. Przy standardowym zawieszeniu gumowym lub piankowym bardzo szybko ulegnie ono zniszczeniu mechanicznemu.

Moc na głośniku nie będzie szła liniowo w całym pasmie. Wiąże się to z charakterystyką głośnika. Jeśli trafimy na rezonans to będziemy mieli minimum impedancji - pobierany będzie maksymalny możliwy prąd ze wzmaka. Tak więc głosnik to nie jest czysta rezystancja, tylko również reaktancja pojemnościowa Xc i reaktancja indukcyjna Xl - (model zastępczy głosnika). Impedancja głośnika Z=&#8730;(R&#178;+(Xl-Xc)&#178;).
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
DubSon
fanatyk nissana
Posty: 2938
Rejestracja: 2011-07-14, 13:23
Lokalizacja: WLKP / St. Tuchorza

Post autor: DubSon » 2014-12-28, 17:53

Mi się udało "spalić" głośnik (cewka papa) 200W wzmacniaczem 348W w mostku ;)
Gdy szukałem przyczyny (głównie na strefacaraudio.pl) to się dowiedziałem,
że nie powinno się dawać mocniejszego wzmacniacza niż moc pobierana przez głośnik.
Teraz mam głośnik 300W i wzmacniacz ~250W i różnica między jednym zestawem,
a drugim jest duża - na plus dla obecnego :)

Generalnie, na Twoim miejscu odpuściłbym sobie wzmacniacz,
kupił firmowe głośniki odseparowane ~60Wi bardzo dobrze wygłuszył auto :)

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-28, 18:21

DubSon, no to jak się dostarcza taką ilość energii to ja jakoś się nie dziwię. Zresztą mostkując wzmaka trzeba zrobić tak, żeby jeden kanał pracował w przeciwfazie do drugiego - inaczej będzie boommm. Mostkując wzmacniacz jego moc w teorii wzrasta czterokrotnie. W praktyce jest to 2,5-3 raza. A i co najwazniejsze - jeśli końcówka jest przystosowana do pracy z głosnikiem 4&#937; to przy mostku musi pracować z obiążeniem 8&#937; :]

Bezpiecznik we wzmaku jaką ma wartość? 60A
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
DubSon
fanatyk nissana
Posty: 2938
Rejestracja: 2011-07-14, 13:23
Lokalizacja: WLKP / St. Tuchorza

Post autor: DubSon » 2014-12-28, 18:30

janusz, no zazwyczaj masz opisane na wzmaku co gdzie podłączyć, nawet jeśli o mostek chodzi ;)
Ja mówię o mocy już w mostku bo wiadomo, że na dwa kanały osobno moc będzie inna :)
Tak czy inaczej jak damy 120W na kanał na głośnik 60W, to chyba trochę za dużo (?).

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-28, 19:06

DubSon, w samochodzie taka moc to przesada. Ja w domu mam wzmaka 2x60W i do tego kolumny 60W - jak pakuję w kolumny 0,05-0,1W to już jest głośno, przy 1-3W słychać w całym domu. Uwzględniając, że samochód to puszka to natężenie dźwięku we wnętrzu przy takiej mocy będzie jeszcze większe niż w pokoju.

Idąc dalej większość końcówek mocy jest projektowana w klasie AB, która ma sprawność na poziomie 50-60%. Wzmak ma bezpiecznik no 30A czyli moc pobierana P=U*I=13V*25A=325W (5A zapasu). Doliczając sprawność przetwornicy we wzmaku 80-85% to mamy do dyspozycji jakieś 280W do dyspozycji. Sprawność końcówki 60% - czyli dostarczmy 280W do końcówki a na wyjściu mamy w zaokrągleniu 170W :d

Dostarczyć 120W w chwilowym impulsie do głośnika 60W nie powinno mu zrobić krzywdy, 120W w sinusie o f=100Hz zabije głośnik :]

Klasyczne głośniki samochodowe o średnicy 16-20cm nie wytrzymają wytrzymają 80W RMS - nie te rozmiary cewek, magnesów i zawieszenia. Z 20cm głosnika bez problemu można wyrzeźbić 120W, ale wtedy sam resor górny ma szerokość 3-4cm, a wysokość magnesu to jakieś 8-10cm. Z 20cm o normalnych wymiarach bez problemu można wyrzeźbić 80W.
Jeśli chodzi o moc dostarczaną do głośnika to dochodzi jeszcze jeden ważny parametr - wytrzymałość mocową. Jest ona ściśle powiązana z obudową głośnika. Obudowa nie może być za duża i jeszcze z BR, bo głośnik nie będzie miał odpowiedniej poduszki powietrznej, na której będzie pracował. Weźmy przykładowo głośnik 16cm 15W, jak dostarczymy mu 8W, gdy będzie bez obudowy, to najprawdopodobniej będziemy zbierać miedź ze ścian. Gdy zamkniemy go w obudowę zamkniętą 8L wytrzyma 10W bez problemu, zmiana obudowy na BR może spowodować, że nie wytrzyma tych 10W, tak samo jak i zwiększenie obudowy. O tym, czy głośnik może pracować w danej obudowie mówi nam parametr Qts. Jest on jednym z parametrów T-S głośników. Na podstawie tych parametrów projektuje się i oblicza obudowy.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
Toudi1995
doświadczony forumowicz
Posty: 259
Rejestracja: 2013-12-12, 15:50
Lokalizacja: Niżatyce

Post autor: Toudi1995 » 2014-12-28, 21:33

Moim zdaniem po podłączeniu wzmacniacza przez wejście Hi input bedzie masa szumów i kiepska jakość, właściwie sam się o tym przekonałem i to nie jest dobre rozwiązanie moim zdaniem. Sygnał który będzie wzmacniacz wzmacniał sam już bedzie wzmocniony co nie wróży nic dobrego. Próbowałem podłączyć wzmacniacz + subwoofer przez hi input i jakość dźwięku a właściwie basu była tragiczna.
Był Nissan, jest Saab.
Był diesel, jest benzyna.
Mój saab-ik ;)<<<Zapraszam :)

Awatar użytkownika
marlos90
fanatyk nissana
Posty: 712
Rejestracja: 2010-05-29, 23:07
Lokalizacja: LBN

Post autor: marlos90 » 2014-12-28, 21:35

napisz jaki wzmacniacz i jakie radio bo coś nie chce mi się wierzyć.. ja testowałem kaseciaka sony i wzmacniacz alpine mrv-f307 i żadnych szumów..
My GTline viewtopic.php?t=20447

SPRZEDAM:
pozostałości po P10 HB 2.0D, P11 2.0TD, GT i WP11.144 2.0B

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2014-12-28, 21:42

Hehe, w tym temacie idzie się dowiedzieć zdecydowane więcej niż oczekiwałem :-D
DubSon pisze:Generalnie, na Twoim miejscu odpuściłbym sobie wzmacniacz,
kupił firmowe głośniki odseparowane ~60Wi bardzo dobrze wygłuszył auto
i po tym co się tu dowiedziałem tak też zrobię. Wzmacniacz na razie daruje, zobaczę jak to będzie grało pod samym radiem. Co do podanych 60W jednak: Maximo mają RMS 90W, ale skuteczność 90,5dB, natomiast EL COMP 6 mają 70W RMS, ale skuteczność 90dB (1W/1m) - tak więc które ew. byłyby bardziej "pod samo radio"? :) Z tego co pisał janusz to chyba te pierwsze..?

Wrócę jeszcze do kwestii moc wzmacniacza a moc głośników...
Nazar pisze:Im wyższa moc wzmacniacza, tym lepsze wysterowanie głośnika
(generalnie), które wpływa na kontrolę. W związku z tym, nie ma
czegoś takiego jak idealny stosunek tych mocy, bo spokojnie
może to być 10 razy mocniejszy wzmacniacz od "mocy" głośnika
i nic się nie stanie, dopóki nie przesadzisz i nie usłyszysz zniekształceń.
Najczęściej jest to 1:1 do 2:1 (wzmak:głośnik), ale to bardzo płynny
i orientacyjny opis, bez wielkich zobowiązań. Gorzej zagra 1:2 niż 2:1.
VS
DubSon pisze:Gdy szukałem przyczyny (głównie na strefacaraudio.pl) to się dowiedziałem,
że nie powinno się dawać mocniejszego wzmacniacza niż moc pobierana przez głośnik.
Teraz mam głośnik 300W i wzmacniacz ~250W i różnica między jednym zestawem,
a drugim jest duża - na plus dla obecnego :)
...i pytam już z czystej ciekawości, bo jak pisałem - może piec będzie w ogóle zbędny.

Dwie zupełnie rozbieżne opinie. Przyznam szczerze, że dotychczas miałem w głowie poprawność tej pierwszej, ale wcale nie podważam stwierdzenia DubSon, chcę po prostu rozwiać wątpliwości i to wyjaśnić. W domu mam wzmacniacz Cambridge Audio A500 8&#937; który napędza kolumny Avance 4&#937; i wiadomo - potencjometr wzmacniacza mało kiedy przekracza 20% skali, a możliwość przesadzenia dla głośnika jest mało groźna, bo zniekształcenia byłyby na tyle silne, że ciężko byłoby tego nie usłyszeć no i ciężko byłoby wysiedzieć. Myślałem że w przypadku CA i stosunku mocy wzmacniacz-głośnik jest tak samo, czyli większa moc wzmacniacza przy zdrowym rozsądku nigdy nie zaszkodzi i lepszy jest zapas mocy niż żyłowanie za słabego wzmacniacza? :P
Ostatnio zmieniony 2014-12-28, 23:08 przez siwek755, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
Toudi1995
doświadczony forumowicz
Posty: 259
Rejestracja: 2013-12-12, 15:50
Lokalizacja: Niżatyce

Post autor: Toudi1995 » 2014-12-28, 21:42

Ale przez Hi input? Ja używałem nie radia ale wierzy stereo samsung i wzmacniacza blaster bl 500 limited edition :)
Był Nissan, jest Saab.
Był diesel, jest benzyna.
Mój saab-ik ;)<<<Zapraszam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”