Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

[P/WP11.144] Klimatyzacja - zimą

Moderatorzy: Sajmooon, janusz, Zielkq, Maniek-ol

Sznurek
stały bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-08, 22:55
Lokalizacja: Piła

[P/WP11.144] Klimatyzacja - zimą

Post autor: Sznurek » 2009-12-16, 19:43

Mam zapytanie na temat używania klimatyzacji zimą

Czy Primera ma jakieś zabezpieczenie że nie załączy się przy dużym mrozie i czy jest to groźne jeżeli nie ma takiego czujnika ?

Ponieważ czasem rano jak ustawiam nawiew na szyby to wiadomo ze A/C się włącza i szybciej szyby odparowują
. coś Obrazek

Awatar użytkownika
Wieshaq
fanatyk nissana
Posty: 1725
Rejestracja: 2009-12-06, 18:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wieshaq » 2009-12-16, 19:53

Nie niem czy jest takie zabezpieczenie ale u mnie włącza się normalnie i nie ma problemów fakt że teraz tylko -4 (w zeszłym roku nie miałem problemów) zobaczymy co będzie przy większym minusie.
Była Y10 2.0D
Była W10 1.6
Była P11 2.0TD
Była K11 1.0 Jive
Było jakieś kombi, i kolejne kombi.
Teraz jest Smok chociaż z fabryki wyjechał jako Subaru Forester ;-)

Awatar użytkownika
and_pec
aktywny forumowicz
Posty: 188
Rejestracja: 2009-12-10, 10:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: and_pec » 2009-12-16, 22:08

U mnie -13 i wszystko biega jak należy Jedynie traktor długo się nagrzewa (jak to traktor :lol: ) Dobrze że nie mam aluminiowej gały biegów :mrgreen:

siwy77
wiem o czym pisze
Posty: 74
Rejestracja: 2009-12-10, 15:50
Lokalizacja: Lublin

Post autor: siwy77 » 2009-12-16, 22:27

ja zauwazylem ze jak jest niska tem. kolo zera lub niezej to klima sie wlaczy ale zaraz wylacza sie i juz tak zostaje. Na dluzsza mete nie sprawdzalem bo wylaczalem ja po tym fakcie.
Juke 1.6 DIG-T + K12 160SR

Awatar użytkownika
and_pec
aktywny forumowicz
Posty: 188
Rejestracja: 2009-12-10, 10:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: and_pec » 2009-12-17, 09:04

Może macie jakieś sprężarki silnie wymęczone albo czynnika za mało. U mnie tak jak wyżej pisałem wszystko hula jak trzeba. Jedynie silnik strasznie muli jak jest nie rozgrzany i dlatego przez pierwsza minutę ja wyłączam, a potem to śmigam cały czas na funkcji auto, gdzie klima grzeje non stop. Tak, tak grzeje. Jak wyłączę przycisk A/C to od razu odczuwam zimniejszy powiew, pomimo tej samej nastawionej temperatury.

Awatar użytkownika
Sajmooon
fanatyk nissana
Posty: 2623
Rejestracja: 2009-12-09, 07:23
Lokalizacja: Gdynia, Rotmanka

Post autor: Sajmooon » 2009-12-17, 09:11

Jak się wyłączy klimę i ustawi przełączniki na ciepłe powietrze ( ten przy kratkach ) to u mnie dalej leci ciepłe powietrze prawie tak samo mocno jak na włączonej klimie na auto.
Była Padlina:
Sajmooon'owa "Padlina"
Była Gruzz Operacyjna:
Sentra B15 Gruzz in da Haułs :D
Nissan jeszcze będzie... coming soon [2022]

Awatar użytkownika
BULI
aktywny forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 2009-12-07, 10:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: BULI » 2009-12-17, 09:45

Najlepiej moi drodzy ustawić na AUTO i jak się silnik rozgrzeje to dopiero wtedy się włączy dmuchawa i grzanie. Priorytet jest nagrzanie silnika, później wnętrza.
Klimę nawet w zimie należy włączać, osusza powietrze i w instrukcji pisze, że trzeba przynajmniej raz w tygodniu włączać.

Przełącznik przy kratkach ciepłe/zimne jest od tego, że jak dasz na zimne to pobiera powietrze z zewnątrz - leci zimne świeże powietrze - przewietrzanie auta.
Jak dasz na czerwony punkt (ciepłe) - nie pobiera powietrza z zewnątrz.
BULI
Reklamacji na zamknięte tematy nie uwzględniam :)
Obrazek

Awatar użytkownika
lisek
nowy na forum
Posty: 33
Rejestracja: 2009-12-09, 09:11
Lokalizacja: Kielce / Warszawa
Kontakt:

Post autor: lisek » 2009-12-17, 09:47

siwy77 pisze:ja zauwazylem ze jak jest niska tem. kolo zera lub niezej to klima sie wlaczy ale zaraz wylacza sie i juz tak zostaje. Na dluzsza mete nie sprawdzalem bo wylaczalem ja po tym fakcie.
bo kolego w kabinie przy parowniku jest czujnik który odpowiada za to aby nie przemroziło parownika. Jako że w autko rano pewnie też masz koło 0 wiec warunek jego rozłączenia jest spełniony praktycznie bez potrzeby włączania klimy - stąd jej brak pracy.

Sznurek
stały bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-08, 22:55
Lokalizacja: Piła

Post autor: Sznurek » 2009-12-17, 17:59

jak przycisnę przycisk AUTO to dmuchawa załącza najwyższy stopień dmuchania i cały czas takim mocnym dmucha..

a ogólnie na jakiej zasadzie to działa ?
. coś Obrazek

Awatar użytkownika
Andrzej
fanatyk nissana
Posty: 478
Rejestracja: 2009-12-09, 06:55
Lokalizacja: Bolechowo k/Poznania

Post autor: Andrzej » 2009-12-17, 20:17

AUTO chce jak najszybciej doprowadzić wnętrze do zadanej temperatury, ale.... jak na zimnym silniku dasz max dmuchawę to ostudzisz nagrzewnice i..dłużej będzie zimne leciało. Po odpaleniu ustaw sobie ręcznie na 1 bieg i dopiero jak się trochę silnik nagrzeje to daj maxa. No i w czasie pracy na biegu jałowym wolno krąży płyn chłodniczy i co za tym idzie nagrzewnica ma mniejszą wydajność grzewczą -lepiej będzie grzało w czasie jazdy. Polecam instrukcję obsługi -jak nie masz to Ci podeślę.

Awatar użytkownika
hochoł
fanatyk nissana
Posty: 815
Rejestracja: 2009-12-08, 22:36
Lokalizacja: 3 City

Post autor: hochoł » 2009-12-17, 20:42

BULI pisze:Najlepiej moi drodzy ustawić na AUTO i jak się silnik rozgrzeje to dopiero wtedy się włączy dmuchawa i grzanie. Priorytet jest nagrzanie silnika, później wnętrza.
Ja mam właśnie klimę nastawioną na AUTO i jak odpalam zimny silnik to dmuchawa zaczyna dawać na max dopiero jak wskaźnik temperatury zrówna się z dolna kreską.Wtedy przez chwilę daje na max,później w miarę jak temperatura w autka wzrasta to obroty jej się zmniejszają aż do poziomu pierwszego dmuchawy.
BTW temp AUTO mam nastawiona na 21*C.
micra K10 1,0 lx 89r R.I.P.
Primera P11.144 2,0 TD kombi 2000r R.I.P.
Primera P11 2.0 TD hb 1997 R.I.P.
http://www.drezyny.pl/
W TRASIE ZAWSZE NA "DZIEWIĘTNASTCE"

Sznurek
stały bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-08, 22:55
Lokalizacja: Piła

Post autor: Sznurek » 2009-12-17, 21:31

Instrukcję posiadam :)
BULI pisze:Najlepiej moi drodzy ustawić na AUTO i jak się silnik rozgrzeje to dopiero wtedy się włączy dmuchawa i grzanie. Priorytet jest nagrzanie silnika, później wnętrza.
Klimę nawet w zimie należy włączać, osusza powietrze i w instrukcji pisze, że trzeba przynajmniej raz w tygodniu włączać.
Jutro sprawdzę rano jak włączę AUTO czy załączy się od razu nawiew czy dopiero jak silnik się rozgrzeje. Dobrze rozumuje ?

Ale zawsze jak na AUTO naciśnie się to się A/C załącza.. ale zawsze z palca można je wyłączyć ;-)
. coś Obrazek

Awatar użytkownika
hochoł
fanatyk nissana
Posty: 815
Rejestracja: 2009-12-08, 22:36
Lokalizacja: 3 City

Post autor: hochoł » 2009-12-17, 21:41

Dobrze kombinujesz :-)
Zresztą jak nawiew będziesz miał ustawiony na przednia szybę to przy każdorazowym odpaleniu autka tez będzie się załączała tobie klima ale z manualu nawet jak wcześniej sobie ustawiłeś tylko dmuchawę
Sznurek pisze: Ale zawsze jak na AUTO naciśnie się to się A/C załącza.. ale zawsze z palca można je wyłączyć ;-)
Tak ale wtedy będziesz miał z manuala czyli klima będzie dłużej nagrzewała tobie autko.
micra K10 1,0 lx 89r R.I.P.
Primera P11.144 2,0 TD kombi 2000r R.I.P.
Primera P11 2.0 TD hb 1997 R.I.P.
http://www.drezyny.pl/
W TRASIE ZAWSZE NA "DZIEWIĘTNASTCE"

Sznurek
stały bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-08, 22:55
Lokalizacja: Piła

Post autor: Sznurek » 2009-12-17, 21:48

hochoł pisze:Zresztą jak nawiew będziesz miał ustawiony na przednia szybę to przy każdorazowym odpaleniu autka tez będzie się załączała tobie klima ale z manualu nawet jak wcześniej sobie ustawiłeś tylko dmuchawę
Tak wiem, dlatego nie mam ustawione pokrętło centralnie na szybę tylko troszkę niżej i już się A/C nie załącza , a A/C samemu sobie włączam kiedy chcę żeby mi para z szyb zlazła.

A funkcję AUTO jakoś nie używam , chyba jest ona zbędna ?:)
. coś Obrazek

Awatar użytkownika
Sajmooon
fanatyk nissana
Posty: 2623
Rejestracja: 2009-12-09, 07:23
Lokalizacja: Gdynia, Rotmanka

Post autor: Sajmooon » 2009-12-17, 21:53

Sznurek pisze:
hochoł pisze:...

A funkcję AUTO jakoś nie używam , chyba jest ona zbędna ?:)
Nie do końca czasami jednak się przydaje :D w sumie stosuje ją tylko latem ale i tak jest przydatna :)

A czy włączenie obiegu wewnętrznego powietrza w kabinie nie spowoduje, że kabina szybciej się nagrzeje, przy wyłączonej klimie i tylko ustawieniu dmuchawy na 3 stopień oraz wysokiej temperatury?
Była Padlina:
Sajmooon'owa "Padlina"
Była Gruzz Operacyjna:
Sentra B15 Gruzz in da Haułs :D
Nissan jeszcze będzie... coming soon [2022]

Awatar użytkownika
Andrzej
fanatyk nissana
Posty: 478
Rejestracja: 2009-12-09, 06:55
Lokalizacja: Bolechowo k/Poznania

Post autor: Andrzej » 2009-12-17, 22:08

Szybciej się i nagrzeje i osuszy.

Awatar użytkownika
Sajmooon
fanatyk nissana
Posty: 2623
Rejestracja: 2009-12-09, 07:23
Lokalizacja: Gdynia, Rotmanka

Post autor: Sajmooon » 2009-12-17, 22:19

a porównując to rozwiązanie do klimy ustawionej na Auto to które rozwiązanie jest korzystniejsze ?
Była Padlina:
Sajmooon'owa "Padlina"
Była Gruzz Operacyjna:
Sentra B15 Gruzz in da Haułs :D
Nissan jeszcze będzie... coming soon [2022]

ice
aktywny forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: 2009-12-09, 14:34
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: ice » 2009-12-18, 07:24

Ja mam klime na auto czy zima czy lato. Klima włącza sie sama i sama steruje powietrzem. Po to jest ta funkcja żeby samemu wiecznie nie bawić sie guziczkami. Poza tym jak ustawisz na szybę nadmuch to klima ma funkcję suszenia powietrza. Obieg zamykasz i suszy powietrze.
BMW E46 320D
Nissan Primera P11.144
Mini Cooper - Żonowóz :)

Awatar użytkownika
and_pec
aktywny forumowicz
Posty: 188
Rejestracja: 2009-12-10, 10:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: and_pec » 2009-12-18, 08:31

Bez auto też temperaturę utrzymuje stałą. Jedynie nadmuch nie jest sterowany automatycznie no i klima się nie załącza sama
Ludzie w ogóle nie myślą, oni tylko myślą, że myślą. (Mark Twain)

Awatar użytkownika
jawert
fanatyk nissana
Posty: 1090
Rejestracja: 2009-12-08, 22:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: jawert » 2009-12-18, 19:08

Sajmooon pisze:które rozwiązanie jest korzystniejsze
trudno chyba tak powiedzieć
auto jest wygodniejsze
manual - sam rządzisz - wieje gdzie ty chcesz/jak ty chcesz
1.8 acenta xenon 2006 TTI TCB 880 + Midland ML-145

"Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

ice
aktywny forumowicz
Posty: 167
Rejestracja: 2009-12-09, 14:34
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: ice » 2009-12-19, 07:55

and_pec pisze:Bez auto też temperaturę utrzymuje stałą. Jedynie nadmuch nie jest sterowany automatycznie no i klima się nie załącza sama
To jak utrzymuje tą temperature ? Chyba chodzi ci jedynie o temperaturę powietrza nadmuchiwanego a nie temp. w kabinie. Mi zależy na temp. w kabinie. Ustawiam zazwyczaj 21 i tyle ma być i tyle jest.

Awatar użytkownika
and_pec
aktywny forumowicz
Posty: 188
Rejestracja: 2009-12-10, 10:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: and_pec » 2009-12-19, 10:34

Nasz klimatronik działa na zasadzie osiągnięcia temperatury zadanej poprzez nadmuch, Czujnik znajdujący sie w kabinie + nasłonecznienia i tem zewnętrznej pod maską podaja sygnał na komp a on dobiera ustawienie siły nadmuchu i klapy na nagrzewnicy. Jeśli wyłączysz funkcję auto to nie oznacza to że wewnątrz pojazdu będziesz miał temperaturę inna. Jedynie nadmuch masz taki jaki sobie sam ustawisz.Po prostu całą kontrolę nad klimą przejmujesz sam a nie komp. OT cała różnica. Jak ci dmucha za słabo lub za mocno przechodzisz na manualne z auto i nie wściekasz się że Ci wentylator warczy. Jedynie dłużej się kabina wtedy nagrzewa, bo słabiej dmucha (siła powiewu) a nie z mniejszą temperaturą.
Ludzie w ogóle nie myślą, oni tylko myślą, że myślą. (Mark Twain)

Sznurek
stały bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 2009-12-08, 22:55
Lokalizacja: Piła

Post autor: Sznurek » 2009-12-19, 15:38

A jak mam włączone AUTO i ustawioną temperaturę np. 26°C i wyświetla mi A/C czyli w tym momencie tez chodzi ona ?
. coś Obrazek

Awatar użytkownika
Sajmooon
fanatyk nissana
Posty: 2623
Rejestracja: 2009-12-09, 07:23
Lokalizacja: Gdynia, Rotmanka

Post autor: Sajmooon » 2009-12-19, 15:49

Tak klima chodzi bo o to w auto chodzi, że komputer steruje klimą a nie Ty samodzielnie i wszystko odbywa się bez obsługowo no poza ustawieniem temperatury przez Ciebie. I nie jest możliwe włączenie Auto bez A/C tak mi się przynajmniej wydaje
Była Padlina:
Sajmooon'owa "Padlina"
Była Gruzz Operacyjna:
Sentra B15 Gruzz in da Haułs :D
Nissan jeszcze będzie... coming soon [2022]

Awatar użytkownika
and_pec
aktywny forumowicz
Posty: 188
Rejestracja: 2009-12-10, 10:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: and_pec » 2009-12-19, 22:21

Klima w zimie grzeje Już to pisałem wcześniej i się powtarzam :-? Na włączonej funkcji AUTO możesz wyłączyć ręcznie A/C i zamknąć obieg. Nie wyłączy to funkcji. Jedynie wciśnięcie guzika od siły nawiewu spowoduję wyłączenie AUTO w zakresie nadmuchu bo A/C zostaje włączone. Tak naprawdę AUTO to załącza A/C i steruje siłą nadmuchu dążąc do uzyskania w ten sposób do uzyskania zadanej temperatury. Zauważcie że na AUTO w chwili osiągania temperatury zadanej, zmniejsza się siła nadmuchu,
Ludzie w ogóle nie myślą, oni tylko myślą, że myślą. (Mark Twain)

Awatar użytkownika
BULI
aktywny forumowicz
Posty: 185
Rejestracja: 2009-12-07, 10:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: BULI » 2009-12-21, 19:50

Funkcja AUTO działa niezależnie z klimą czy bez. Klima w lecie chłodzi, w zimie i na jesień pomaga w bardzo szybkim odparowaniu szyb - osusza wnętrze.
W autach bez automatycznej klimy wszystko robimy ręcznie, temp. na max i później schodzimy z nią w dół pokrętłem - u nas i w innych autach z ta funkcją dzieje się to automatycznie, po nagrzaniu silnika nagrzewnica się włącza i komp. daje info o szybkim ogrzaniu/schłodzeniu wnętrza - dąży do zadanej temp.a później obroty dmuchawy spadają do minimum i w przypadku wychłodzenia, nagrzania sytuacja się powtarza.
Jak daję obieg wewn. to tylko z klimą, w innym przypadku szyby moment zaparowane przy tej pogodzie.
BULI
Reklamacji na zamknięte tematy nie uwzględniam :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Sajmooon
fanatyk nissana
Posty: 2623
Rejestracja: 2009-12-09, 07:23
Lokalizacja: Gdynia, Rotmanka

Post autor: Sajmooon » 2009-12-21, 21:38

BULI pisze: Jak daję obieg wewn. to tylko z klimą, w innym przypadku szyby moment zaparowane przy tej pogodzie.
U mnie często daję nawiew na szyby/nogi bez klimy w ogóle, z wysoką temperaturą i obiegiem wewnętrznym i 3 poziom dmuchawy i szyby nie robią się zaparowane.
Była Padlina:
Sajmooon'owa "Padlina"
Była Gruzz Operacyjna:
Sentra B15 Gruzz in da Haułs :D
Nissan jeszcze będzie... coming soon [2022]

Awatar użytkownika
hEx
stały bywalec
Posty: 96
Rejestracja: 2009-12-22, 00:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: hEx » 2009-12-24, 12:34

Powiem szczerze, że poczytałem i mnie trochę uwiadomiliście co potrafi mój samochód i co robiłem do tej pory źle...
A tak w temacie...czy też macie wrażenie, że po zamknięciu bocznych nawiewów wieje wam z nich? Teraz ostatnio używam więcej klimy i tak właśnie mam, że z górnych nawiewów leci ciepłe a z zamkniętych zimne... :-?
..." nóż przy szyi skruszy nawet najtwardszy imidż "...

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Primera”