Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

Antena CB w miejsce anteny FM

Moderatorzy: janusz, Zielkq

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Antena CB w miejsce anteny FM

Post autor: Fenr1r » 2012-04-10, 22:36

Witam,
w końcu postanowiłem wyposażyć P11 w w CB. Nie chcę jednak montować jakiejkolwiek anteny na magnes, uchwyt czy inne wymysły. Nie mam zamiaru także męczyć się z batem dłuższym niż 1m, tym bardziej że ogromny zasięg nie jest mi jakoś wielce niezbędny. Najlepiej, jakby CB było w trybie incognito. Wtedy człowiek ma spokój na parkingu i na drodze. Wybór tak więc padł na antenę zamocowaną w miejsce standardowej anteny radiowej. Teraz pytanie do Was. Jakie znacie anteny nadające się do montażu w otwór i jak najbardziej przypominające standardowe anteny FM? Znalazłem 3 modele takich anten.
Sirio Tajfun (antena CB wyglądająca jak FM, nachylona pod konkretnym kątem)
Sirio Twin Car (2 oddzielne anteny CB oraz FM, antenę CB można zastąpić inną po lekkiej modyfikacji podstawy)
Sirio Triflex (1 antena do 3 funkcji - CB, FM oraz GSM)
Są na rynku jakieś inne anteny tego typu? Najlepiej, jeśli byłyby możliwie najprostsze w budowie, bez wielkich cewek, spiral i motylkowych montażów.

Do takiej anteny dobrać oczywiście należy radio. Zastanawiałem się nad modelem Cobra WX 75 ST. Nie mam w P11 za wiele miejsca na montaż zwykłego radia. Poza tym chyba zbyt mocne radio do tak małej i słabej antenki nie jest konieczne? Prosiłbym o rady, ewentualne poprawienie moich bzdur oraz, jeśli to wykonalne, naprowadzenie mnie na najlepsze rozwiązanie.

smeru
fanatyk nissana
Posty: 397
Rejestracja: 2009-12-09, 07:35
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Post autor: smeru » 2012-04-12, 12:03

Ja mam sirio twin car z przeróbką na wkręcanie innej anteny od CB.
Odbiór radio się nie pogorszył, odbiór CB też OK, ale to zależy od bata jaki wkręcisz.
Polecam, to rozwiązanie, bo nic nie trzeba wiercić, jedynie trochę odchylić podsufitkę.
Była P11 2.0 16V - rozbita
Jest P11.144 2.0 16V LPG oraz Accord VII 2.4 LPG

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-12, 12:54

Ja mam sirio twin car z przeróbką na wkręcanie innej anteny od CB.
Na jaki typ montażu jest przerobiona? Przerabiałeś ją sam, czy już taką zakupiłeś?
Odbiór radio się nie pogorszył, odbiór CB też OK, ale to zależy od bata jaki wkręcisz.
A jaki do tego poleciłbyś bat? Tak, żeby wyglądał na jak najmniej przypominający antenę do CB, czyli wyglądem podobny do antenki FM.

Ogólne na FM mi wielce nie zależy, gdyż nie używam go w sumie i tak od kupna nissana (seryjne radio miało kabel FM bez wtyczki, przez co kabel został ucięty i tyle, czasu i chęci na montaż wtyku brak). Jeśli nie byłoby dobrej anteny podobnej wyglądem do zwykłej FM, wtedy zamontowałbym TwinCar i do tego mocniejszą antenę. Zasięg jaki chciałbym osiągnąć na CB to min. 4-5km.

smeru
fanatyk nissana
Posty: 397
Rejestracja: 2009-12-09, 07:35
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Post autor: smeru » 2012-04-12, 13:19

Nie znam się na CB i mi koledzy z forum polecili sirtel santiago. Kupiłem przerobione na allegro. Anteny od FM są krótkie. Moim zdaniem anteny do CB to 1,5m w górę. Reszta to imitacje. Jeżeli chodzi o zasięg, to zawsze chce się więcej, tym bardziej, jak słyszysz, że ktoś się pyta i nie słyszysz odpowiedzi, ale ten ktoś dziękuje za odpowiedź.
Nie wierz w to jak ludzie mówią o zasięgu, bo to zależy jak go mierzą.
Była P11 2.0 16V - rozbita
Jest P11.144 2.0 16V LPG oraz Accord VII 2.4 LPG

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-12, 15:40

Niestety Santiago jest o wiele za długa, tym bardziej że antenka ma wylądować na dachu. Potrzebuję, jak to napisałeś, "imitację anteny"...

Awatar użytkownika
DJSzmer
fanatyk nissana
Posty: 555
Rejestracja: 2009-12-01, 09:13
Lokalizacja: Ostrołęka KURPIE
Kontakt:

Post autor: DJSzmer » 2012-04-12, 16:07

Fenr1r, Sirio robi bardzo dobre anteny. Dobrą anteną jest choćby Indiana , ale Vermont najmniej przypomina antenę CB z rodziny Presidenta.
UWAGA!
- Sprzedam silver/red tarcze do zegarów P10 Diesel
- Alufelgi ALUTEC made in germany
- Komplet nakrętek + 4szt. nietypowe z kluczem
- popielniczkę do P10
- słupki SLX do P10
- TASHKI, panele drzwiowe do P10

>>> 8.10.2011 ;( <<<

Nissan Primera P10 2.0 Diesel SLX Hot_Red
VW Polo 9n 1.4 TDI Hell_Red
BMW 118d E87 Devil_Havana
Obrazek

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-12, 16:31

Indiana jest niestety troszkę przydługa...
Vermont natomiast wygląda na dobrą antenę, przypomina FM, montaż bezpośrednio zamiast radiowej i akceptowalna długość :-D cena niska nie jest, ale może da się to jakoś przełknąć :roll:
Patrząc na anteny President'a zauważyłem jeszcze jeden model, którego bat także wyglądem zbliżony jest do FM, na myśli mam model Florida. Wylądowałaby wtedy na podstawie TwinCar. Długość idealna względem wizualności, jednak jak mają się osiągi tej antenki?

A żeby tak porównać osiągi 3 antenek? Chodzi mi o:
- Sirio Triflex
- Sirio Tajfun
- President Vermont

Która dałaby najlepsze wyniki? Czy aby przypadkiem różnica między tymi obiema antenkami Sirio nie polega na dołożeniu tylko FM oraz GSM? Możliwe, że osiągi obu anten na CB byłyby identyczne?
Vermont i Triflex kosztują podobnie. A Triflex w porównaniu (jeśli osiągi CB byłyby takie same) do Tajfun-a to zbędna przepłata.

Awatar użytkownika
DJSzmer
fanatyk nissana
Posty: 555
Rejestracja: 2009-12-01, 09:13
Lokalizacja: Ostrołęka KURPIE
Kontakt:

Post autor: DJSzmer » 2012-04-14, 08:29

Mam przyjemność używać anten President Florida i Super Florida. Super Florida jest lepsza. Obie użytkuje z Herbertem 1. Na co dzien jednak jeżdżę z Sirio DV-S Black
UWAGA!
- Sprzedam silver/red tarcze do zegarów P10 Diesel
- Alufelgi ALUTEC made in germany
- Komplet nakrętek + 4szt. nietypowe z kluczem
- popielniczkę do P10
- słupki SLX do P10
- TASHKI, panele drzwiowe do P10

>>> 8.10.2011 ;( <<<

Nissan Primera P10 2.0 Diesel SLX Hot_Red
VW Polo 9n 1.4 TDI Hell_Red
BMW 118d E87 Devil_Havana
Obrazek

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-14, 08:47

Czyli 23cm różnicy na Floridach robi swoje...DV27-S jest zdecydowanie za długa :oops:
Wpadł mi w oko jeszcze jeden model antenki. Sirio T3 27 mianowicie. Wylądowałaby w miejsce FM, która i tak niemalże złamana jest w pół ze starości...
Może się ktoś wypowiedzieć na temat tej anteny? Jak wypadnie w porównaniu z obiema Floridami? W sieci ogólnie panuje o niej nienaganna opinia :-D
A pozostałości seryjnej anteny FM mógłbym wkleić gdzieś w słupek albo na podsufitce zostawić, jakieś fale zawsze by to łapało od biedy, choć FM i tak nie słucham ;-)

Awatar użytkownika
szpara
wiem o czym pisze
Posty: 73
Rejestracja: 2009-12-10, 17:08
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: szpara » 2012-04-14, 13:34

Używam t3 zamiennie z S1200 w otworze po antenie FM. O różnicy między tymi antenami nie będę się wypowiadał :mrgreen: jednakże T3 jest jak najbardziej godna polecenia. Ma jedną wadę - potrafi 'pogwizdywać' przy prędkościach 80-120km/h.
czasami dłubię w radiach cb

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-14, 15:50

szpara pisze: T3 jest jak najbardziej godna polecenia
Co bardzo mnie ucieszyło :)
szpara pisze:Ma jedną wadę - potrafi 'pogwizdywać' przy prędkościach 80-120km/h.
A jeśliby ustawić ją pod kątem, tak jak seryjna FM? Wielki będzie to miało wpływ na działanie? Bo wydaje mi się, że przy takim ustawieniu powinna gwizdać troszkę mniej...
Czytałem jeszcze o patentach z żyłką w celu wyciszenia świstów, ale czy ktoś takie czary szamańskie próbował? Czy może łatwiej będzie to między Tuwima a Brzechwę włożyć?

Awatar użytkownika
szpara
wiem o czym pisze
Posty: 73
Rejestracja: 2009-12-10, 17:08
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: szpara » 2012-04-14, 18:36

Pochylenie anteny jak najbardziej zmniejsza efekt gwizdania a patent z żyłką i koszulką termokurczliwą chyba był na cb-manii.
czasami dłubię w radiach cb

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-14, 19:48

Efekt gwizdania mniejszy, a jak wtedy będzie z działaniem przy takim ustawieniu anteny?
Fakt, gdzieś było o tych petentach i koszulka termo na sprężynę założona będzie obowiązkowo, gdyż antenka ma być czarna, nie kująca w oczy. Patent żyłkowy także się przewijał, ale jakoś nikt chyba nie opisał efektu, czy to w ogóle działa...

szpara, co mógłbyś powiedzieć na temat Cobra WX 75 ST :?: Szkoda pieniędzy, czy warto jednak spróbować :?:

Awatar użytkownika
szpara
wiem o czym pisze
Posty: 73
Rejestracja: 2009-12-10, 17:08
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: szpara » 2012-04-14, 20:02

Antena może być nieco pochylona a ta cobra dla mnie to pomyłka.
czasami dłubię w radiach cb

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-04-14, 21:03

W takim razie ten wynalazek sobie daruję...
Jakiś konkretny model radia pod tą antenkę należałoby dobrać? Potrzebowałbym coś niedrogiego, najlepiej jeszcze jakby było używane, sprawdzone wtedy no i taniej :roll:

Awatar użytkownika
szpara
wiem o czym pisze
Posty: 73
Rejestracja: 2009-12-10, 17:08
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: szpara » 2012-04-15, 09:56

Osobiście polecam yosan pro120. Można rozejrzeć się za unidenem 520 ale tym starszym wydaniem, w którym gałka od kanałów ciężko pracuje - te nowe to syf straszny. Unideny dość często wymagają odpowiedniego zestrojenia odbiornika, ponieważ po złożeniu obudowy nieekranowany magnes głośnika rozstraja cały tor.
czasami dłubię w radiach cb

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-08-06, 19:57

Jeszcze jedno pytanie dotyczące anteny, gdyż radio już jest :)
Która antena będzie się lepiej sprawowała? Sirio T3-27 czy President Kentucky? Nie patrzę na cenę, gdyż do takiego Presidenta mam właśnie dostęp. Sirio będzie o wiele gorsza, czy może lepsza?

Awatar użytkownika
szpara
wiem o czym pisze
Posty: 73
Rejestracja: 2009-12-10, 17:08
Lokalizacja: Tarczyn

Post autor: szpara » 2012-09-01, 12:41

T3-27 będzie lepsza odbiorczo ze względu na swoją budowę ale też będzie pogwizdywać podczas jazdy.. Nadawczo będzie podobnie.
czasami dłubię w radiach cb

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-09-01, 19:46

Chyba w takim razie zostanę przy Kentucky, póki nie trafi mi się jakaś tania T3-27. Wtedy zrobię jakieś testy i na dachu zostawię zwycięzcę ;-)

Awatar użytkownika
kris_kjk
nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 2012-09-05, 01:15
Lokalizacja: UE

Post autor: kris_kjk » 2012-09-12, 02:00

Antenę FM wrzuciłem wzdłuż tylnej szyby między dachem, a podsufitką, podłączyłem ją dodatkowo do masy przy śrubie rączki nad drzwiami. Nie jest tak źle z radiem, zresztą prawie radia FM nie słucham.
W miejscu anteny FM wrzuciłem dawno temu antenę CB Midland Alan 9 Plus (ok.150 cm). Przykręcona na motylek, muszę niekiedy pochylać przy niskich wjazdach. Nie jest droga, ale motylek zachęca do jej odkręcenia, zastanawiam się właśnie nad czymś w stylu tej SIRIO T3 27 (ok. 62cm) i zamocowaniem jej bez motylka, z zachowaniem podobnego nachylenia jak oryginalna antena FM.

Zastanawiam się tylko czy warto, może lepiej pozostać przy tej co jest, zachowując większy zasięg, a motylek dodatkowo zabezpieczając ?

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-09-12, 14:54

kris_kjk, zajrzyj do mojego tematu (link w podpisie), antenę od FM upchnąłem tak samo, przykleiłem do dachu nad podsufitką, coby nie klekotała ani trochę :) W miejsce FM wsadziłem President Kentucky, pochylona pod kątem jak na zdjęciach. Odbiera to i nadaje bardzo dobrze, dodatkowo zamiast motyla mam śrubę z główką płaską, więc bez dobrego płaskiego śrubokręta się nie da, choć planuję kupić śrubę zabezpieczającą produkcji SIRIO, na taki kluczyk z 2-ma wypustkami. Zawsze to jakieś utrudnienie dla potencjalnego. Anteny ani razu nie musiałem pochylać, mieszczę się wszędzie bez jakichkolwiek problemów :)

Poszedłem w tym kierunku z racji dwóch kwestii:
- mało kto orientuje się, że posiadam CB, czy to na drodze czy parkingu,
- nie muszę tańcować dokoła auta przed wjazdem na parkingi, czy zdejmować anteny co rusz :)

Awatar użytkownika
DJSzmer
fanatyk nissana
Posty: 555
Rejestracja: 2009-12-01, 09:13
Lokalizacja: Ostrołęka KURPIE
Kontakt:

Post autor: DJSzmer » 2012-09-12, 15:05

Motylek możesz wymienić na Obrazek
zawsze to trudniej odkręcić.
UWAGA!
- Sprzedam silver/red tarcze do zegarów P10 Diesel
- Alufelgi ALUTEC made in germany
- Komplet nakrętek + 4szt. nietypowe z kluczem
- popielniczkę do P10
- słupki SLX do P10
- TASHKI, panele drzwiowe do P10

>>> 8.10.2011 ;( <<<

Nissan Primera P10 2.0 Diesel SLX Hot_Red
VW Polo 9n 1.4 TDI Hell_Red
BMW 118d E87 Devil_Havana
Obrazek

Awatar użytkownika
Fenr1r
fanatyk nissana
Posty: 480
Rejestracja: 2011-01-09, 02:44
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Fenr1r » 2012-09-12, 15:28

DJSzmer,
DJSzmer pisze:Motylek możesz wymienić na
zawsze to trudniej odkręcić.
Fenr1r pisze:dodatkowo zamiast motyla mam śrubę z główką płaską, więc bez dobrego płaskiego śrubokręta się nie da, choć planuję kupić śrubę zabezpieczającą produkcji SIRIO, na taki kluczyk z 2-ma wypustkami. Zawsze to jakieś utrudnienie dla potencjalnego.

:) Muszę poszukać w sklepach na miejscu, bo na alledrogo z reguły drą na wysyłce ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „CB Radio”