Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

Słysze siebie w głośnikach, czy to antena ?

Moderatorzy: janusz, Zielkq

Awatar użytkownika
Puchacz
fanatyk nissana
Posty: 395
Rejestracja: 2009-12-09, 22:41
Lokalizacja: Morąg

Słysze siebie w głośnikach, czy to antena ?

Post autor: Puchacz » 2016-04-17, 20:16

Witam,
od pewnego czasu miałem w autku zestaw Alan 199A i do tego antenka President Missouri taka około metra na małym magnesie. Ostatnio dostałem w prezencie radio radio President Teddy ASC i po podłączeniu zauważyłem ze gdy nadaje słychać mnie w radiu wiec podłączyłem znów swojego starego Alana, jednak tu również mnie już słychać w głośnikach gdy radio jest włączone. pociągnąłem plus i minus z aku i na obu radiach jest to samo :-| próbowałem tez podłączyć dodatkowa masę na obudowę radia ale to nie pomaga. po rozebraniu anteny okazało się ze masa od podstawy magnesu była urwana. Po polutowaniu wszystkiego dalej nic .

załatwilem antenę midlanda, taka półtorej metrowa z podstawka przykręcana do budy. tu już cisza w głośnikach i sam już nie wiem czy moja antenka jest do dupy czy co :-/


ma ktoś jakiś pomysł ?
P11 GT Top Sport
P11 GT
P10 2.0 Invitation
P11 1.6 SLX

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8402
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2016-04-17, 20:21

Puchacz, minus z aku - głupota. Sprzęganie się CB z radiem - wina masy anteny od CB
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
bombel
Administrator
Posty: 13188
Rejestracja: 2009-12-07, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bombel » 2016-04-17, 20:40

A strojoną miałes po naprawie antene?

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8402
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2016-04-17, 20:56

bombel, strojenie nie ma tu nic do rzeczy. Występuje ewidentne sprzęganie się układów, które jest wynikiem problemów z masą, jej właściwym prowadzeniem i podłączaniem.
Zresztą już raz Ci napisałem, krótkie wypracowanie, na temat strojenia i zakłóceń
strojenie anteny to jest dopasowanie impedancyjne obciążenia do źródła - ma być minimum impedancji dla danej częstotliwości. U nas minimum stroi się na kanał 19 czyli 27,180MHz. Jak będziesz zmieniał kanał to przesuwasz się z częstotliwością w lewo lub w prawo o 10kHz odstrajając się w ten sposób od częstotliwości rezonansowej, dla której występuje minimum impedancji. Zwiększa się w ten sposób SWR czyli jak kto woli współczynnik fali stojącej (WFS). Jest to część energii, która nie została wypromieniowana i się odbiła. Fala odbita wraca do nadajnika i może go uszkodzić. Jak masz zrypane masy albo zapętlone to żadne strojenie Ci nic nie da, bo i tak się będzie sprzęgać.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
Puchacz
fanatyk nissana
Posty: 395
Rejestracja: 2009-12-09, 22:41
Lokalizacja: Morąg

Post autor: Puchacz » 2016-04-17, 21:17

bombel, nie, nic nie stroiłem.
janusz, dzięki jutro tam zajrzę :oops:
P11 GT Top Sport
P11 GT
P10 2.0 Invitation
P11 1.6 SLX

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8402
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Re: Słysze siebie w głośnikach, czy to antena ?

Post autor: janusz » 2016-04-17, 21:23

Puchacz pisząc:
Puchacz pisze:załatwilem antenę midlanda, taka półtorej metrowa z podstawka przykręcana do budy. tu już cisza w głośnikach i sam już nie wiem czy moja antenka jest do dupy czy co :-/
sam odpowiedziałeś sobie na swoje pytanie. Przy antenie montażowej masz dobre połączenie do masy na końcu linii długiej - to jest klucz. Cały odcinek od nadajnika do anteny jest ekranowany, przez co nie sieje tak straszliwie. Obwody w radiu są dość czułe - czułość na poziomie µV, więc jak jak nadajnik o mocy prawie 4W wywali z siebie taką moc, to co się dziwić, że obwody wejściowe w radiu bez problemu to wyłapią, przejdą przez P.Cz, potem M.Cz i jeszcze na masę wlezą.....
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
Puchacz
fanatyk nissana
Posty: 395
Rejestracja: 2009-12-09, 22:41
Lokalizacja: Morąg

Post autor: Puchacz » 2016-04-17, 21:43

Tak Myślałem :mrgreen:

ps. janusz, Ty Pisz po polsku :P


A wiec,
czy obecność kabli głośnikowych bądź zwrotnicy mogłaby powodować takie zakłócenia ?
gdy kabel idzie sobie swobodnie podłączony tak na probe a antena stoi sobie na dachu to jest wszytko ok. złożyłem wiec wszytko do kupy kabel puściłem progami z innymi wyżej wymienionymi kablami (głośnikowe i w słupku przy podłodze mam zwrotnice a także przewody plus i minus od podświetlenia lampki w suficie do lampek w drzwiach.) później progiem do bagażnika gdzie spotyka jeszcze kabel od regulacji basu na wzmaku bo mam takie pokrętło oraz kabelek rem a i jeszcze kabelek o czujników parkowania. wzmacniacz mam tez w bagażniku. Ręce opadają. Antena jest inna - nowa (nie moja)

:-|
:-| :-| :-| :-| :-| :-|
P11 GT Top Sport
P11 GT
P10 2.0 Invitation
P11 1.6 SLX

ODPOWIEDZ

Wróć do „CB Radio”