Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Moderator: mimier

miechurzanka
nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-05-26, 17:28

ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: miechurzanka » 2019-05-26, 19:30

Witam Wszystkich czytających.
Jako, że od dwóch lat jestem posiadaczem NISSAN'a QQ, postanowiłem na pałąkach bagażnika zamontować dodatkowe oświetlenie LED'owe dalekiego zasięgu. Jest to "bara", która pobiera prąd około 7 A. I nie byłoby problemu gdyby nie pewien fakt. A mianowicie chciałbym, aby ta belka świeciła tylko ze światłami drogowymi. Zasilanie do owej nie problem znaleźć. Problem jest wysterować napięciem ściśle powiązanym ze światłami drogowymi. Jako, że w salonie w którym nabyłem auto nie mogę się doprosić pomocy ( auto na gwarancji i nie dziwota ) postanowiłem szukać pomocy gdzie indziej. Padł wybór na forum. I żeby nie było niejasności to potrzebne mi jest źródło napięcia 12 Voltowego i prądzie nie większym jak 50 mA. I ja nie mogę zlokalizować żadnego miejsca ( przewodu ) z którego mógłbym owy prąd pobrać. I dlatego zwracam się do Szanownych Forumowiczów o pomoc we wskazaniu takiego mijsca. . Może to być np: bezpiecznik świateł drogowych.Do kompletu informacji dodam: Diesel 1,6l w automacie i wyposażony we wszystko w co można było go w danej chwili wyposażyć 2017r. Z góry dziękuję za ewentualną pomoc i pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Zielkq
fanatyk nissana
Posty: 3591
Rejestracja: 2012-05-31, 09:31
Lokalizacja: Vratislavia
Kontakt:

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: Zielkq » 2019-05-27, 10:20

Nie wiem dlaczego szukasz źródła nie większego niż 50mA. Zasilanie do LEDów bierzesz z akumulatora przez bezpiecznik, a następnie przechodzisz przez przekaźnik sterowany światłami długimi. Miejsca podpięcia do instalacji długich szukać najlepiej przy skrzynce bezpieczników (bezpiecznik od długich z pewnością jest opisany), przy samych lampach lub w okolicach manetki.
Kwestia tylko czy lampy w QQ są sterowane plusem czy minusem ;)
Podróże małe i duże
Pomoc prawna: Adwokat Wrocław
Z YT: "JDM wants to be USDM, Euro wants to be USDM and USDM wants to be Euro."

miechurzanka
nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-05-26, 17:28

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: miechurzanka » 2019-05-27, 18:53

"" Zasilanie do LEDów bierzesz z akumulatora przez bezpiecznik.""

Witam i dziękuję za odpowiedź. Ale rzecz polega na tym, że tyle to ja wiem. Pragnę dodać, że zawodowo zajmuję się zupełnie czym innym i dlatego analizowanie czy plusem czy minusem są zasilane lampy LED to dla mnie nie taka prosta rzecz. A o prądzie 0,05 A ( 50 mA ) napisałem dlatego, że właśnie lampa już ma wbudowane sterowanie dużym prądem. I dlatego tylko 50 mA jest potrzebne. Oczywiście źródło może mieć większą możliwość. A pisząc tu liczyłem na coś więcej. Wskazanie miejsca, bezpiecznika, czy innego styku z którego można pobrać owe napięcie 12 V do sterowania lampy. Bez obaw, że coś uszkodzę. Bo komuś w tym życiu trzeba zaufać. Także temat pozostaje aktualny o tyle, że potrzebuję więcej szczegółów. Z dotychczas dzięki.
pozdrawiam
miechurzanka

Awatar użytkownika
mały v8
fanatyk nissana
Posty: 506
Rejestracja: 2016-03-21, 19:35
Lokalizacja: Siedlce

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: mały v8 » 2019-05-28, 16:45

Jak masz nowy samochód na gwarancji, to nie kombinuj, tylko weź prąd normalnie z kostki od żarówki z pinu od długich za pomocą takiej złodziejki
:arrow: https://allegro.pl/oferta/konektor-zens ... 7189207304
Ja w Patrolu listwę ledową podłączyłem razem z drogowymi , jak dam po długich świeci wszystko.
ObrazekObrazekObrazek

miechurzanka
nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-05-26, 17:28

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: miechurzanka » 2019-06-03, 17:43

Post autor: mały v8 » 2019-05-28, 17:45

Jak masz nowy samochód na gwarancji, to nie kombinuj,...
: https://allegro.pl/oferta/konektor-zens ... 7189207304...

No niestety, ale Twoje dane nieaktualne. Tam przy lampach przednich nie ma takich wynalazków jak były w np Fiacie, czy innym aucie z dawnych czasów. Ale dzięki za wskazówki.

Awatar użytkownika
mały v8
fanatyk nissana
Posty: 506
Rejestracja: 2016-03-21, 19:35
Lokalizacja: Siedlce

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: mały v8 » 2019-06-04, 06:50

No zapewne masz żarówki H7 , rozginasz konektor pod katem prostym zasuwasz pod kostkę kostkę razem z żarówką, i kradniesz prąd bez inwazji w instalację.
ObrazekObrazekObrazek

miechurzanka
nowy na forum
Posty: 4
Rejestracja: 2019-05-26, 17:28

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: miechurzanka » 2019-06-04, 16:20

"" No zapewne masz żarówki H7 "".

Witam i dzięki za zainteresowanie.
Ale niestety tam nie ma żarówek. Tam są diody LED. A nawet gdybym chciał znaleźć ( wykryć ) przewód od drogowych świateł to też nie wiem jak się dostać do złącza zasilającego lampę przednią ( jedną z dwóch ), tak jest ciasno. Podobnie jest z bezpiecznikami. Bo przecież jakiś zabezpiecza światła drogowe. Ale też pojęcia nie mam jak się do nich i w którym miejscu dostać.

polo32
doświadczony forumowicz
Posty: 218
Rejestracja: 2015-06-21, 12:53
Lokalizacja: Stargard

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: polo32 » 2019-06-06, 01:04

Nie znam dokładnie schematu J11. Instalacja elektr. w dużej mierze opiera się w nim na przekazywaniu danych magistralą CAN (w tym m.in. włącz./wył. oświetlenia zewn.) za pośrednictwem dedykowanego modułu i skrętki. Wpięcie bezpośrednio w układ elektr. oświetlenia - dodatkowego obciążenia (tutaj świateł LED na relingu), może spowodować stan awarii a nawet uszkodzenie modułu (dla porównania: poprzez zmianę stanu obciążenia, układ wykrywa m.in. np. spalenie się żarówki). J11 i to z full led (wcześniejsze miały h11) to już wyższa szkoła jazdy.
Działając oczywiście na swoją odpowiedzialność, można odnaleźć skrzynkę IPDM (Intelligent Power Distribution Module) z bezpiecznikami - np. w Note jest schowana głęboko pod maską - i stamtąd (mając schemat przed oczyma) wziąć zasilanie i sterowanie (bez gwarancji na sukces, bo może potrzebne będzie np. przeprogramowanie modułu).
Można rozważyć wpięcie dodatkowego modułu (np. podobnego jak przy instalacji haka holowniczego), który nie obciążałby instalacji elektr. - pozostałby problem wysterowania (np. przekaźnikiem) lub ręczne włączanie zasilania modułu. To ostatnie (osobny moduł) - biorąc pod uwagę okres gwarancyjny, wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
LPG Lovato Smart

Awatar użytkownika
JACKO29
fanatyk nissana
Posty: 759
Rejestracja: 2009-12-09, 11:38
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: JACKO29 » 2019-06-09, 11:02

Bzdura,miałem dodatkowe oświetlenie i nic się nie działo...
Zestaw siłowników do podnoszenia maski Qashqai J10 i J11 ,X Trail T-31 T-32chcesz wiedzieć więcej info na PW
viewtopic.php?t=18075

polo32
doświadczony forumowicz
Posty: 218
Rejestracja: 2015-06-21, 12:53
Lokalizacja: Stargard

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: polo32 » 2019-06-09, 22:44

... do chwili zwarcia w układzie :cool: Gniazdo haka też można podłączyć bezpośrednio lub za pomocą dedykowanego modułu (pomijam funkcje dodatkowe) - po co? Oczywiście można przed takimi problemami zabezpieczyć się, tylko trzeba wiedzieć jak :P
Życzę powodzenia w dalszych eksperymentach.
LPG Lovato Smart

Awatar użytkownika
Zielkq
fanatyk nissana
Posty: 3591
Rejestracja: 2012-05-31, 09:31
Lokalizacja: Vratislavia
Kontakt:

Re: ZASILANIE DODATKOWEGO OŚWIETLENIA.(J11)

Post autor: Zielkq » 2019-06-10, 14:48

miechurzanka pisze:
2019-06-04, 16:20
"" No zapewne masz żarówki H7 "".

Witam i dzięki za zainteresowanie.
Ale niestety tam nie ma żarówek. Tam są diody LED. A nawet gdybym chciał znaleźć ( wykryć ) przewód od drogowych świateł to też nie wiem jak się dostać do złącza zasilającego lampę przednią ( jedną z dwóch ), tak jest ciasno. Podobnie jest z bezpiecznikami. Bo przecież jakiś zabezpiecza światła drogowe. Ale też pojęcia nie mam jak się do nich i w którym miejscu dostać.
Jeżeli czegoś nie masz na wierzchu lub nie wiesz jak to znaleźć i sprawdzić, to niestety - albo oddaj do kogoś, kto będzie wiedział gdzie szukać i nie będzie bał się zdemontować przeszkadzających w podłączeniu elementów i dojścia do przewodów, albo odpuść pomysł. Przez Internet, bez miernika w ręce, raczej pomocy nie uzyskasz. :->
Podróże małe i duże
Pomoc prawna: Adwokat Wrocław
Z YT: "JDM wants to be USDM, Euro wants to be USDM and USDM wants to be Euro."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Qashqai”