Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

[P11/WP11] Wymiana simmeringa aparatu zapłonowego

Moderatorzy: Sajmooon, janusz, Zielkq, Maniek-ol

Awatar użytkownika
jarkk
fanatyk nissana
Posty: 289
Rejestracja: 2009-11-30, 10:27
Lokalizacja: Nowy Sącz

[P11/WP11] Wymiana simmeringa aparatu zapłonowego

Post autor: jarkk » 2009-12-02, 13:20

Narzędzia:
– Klucze płasko-oczkowe: 12 i 10; Klucz nasadowy: 5,5
– Do rozmontowania aparatu : wkrętak płaski oraz wkrętaki torx (2 rozmiary)
– Wybijak do zabezpieczenia ośki


1. Odłączamy akumulator (odpinamy klemę ujemną – klucz 10).

2. Odpinamy złącza elektryczne oraz kable zapłonowe.
Jeżeli na kopułce aparatu nie jest opisane jak mają być podpięte,
to 1 kabel to ten od strony rozrządu. Podłącza się tak:
- 1 przewód :arrow: gniazdo na dole kopułki aparatu
- 2 przewód :arrow: gniazdo po lewej stronie .....
- 3 przewód :arrow: gniazdo po prawej stronie .....
- 4 przewód :arrow: gniazdo u góry....

3. Zaznaczamy ustawienie aparatu zapłonowego, odkręcamy 2 śruby (klucz 12) i wyciągamy cały aparat, tak żeby nie przestawić ułożenia ośki.

4. Zaznaczamy położenie ośki i elementu napędzającego względem siebie i względem obudowy
Obrazek
oraz po zdemontowaniu kopułki (klucz 5,5) palca aparatu względem plastikowej osłonki.
Obrazek

5. Odkręcamy śrubę trzymającą palec aparatu zapłonowego (wkrętak płaski) i zdejmujemy go z ośki.

6. Odkręcamy plastikową osłonę (wkrętak torx), śruby zaznaczone powyżej na czerwono.

7. Ukazuje się nam taki widok (po prawej na dole widać którędy przeciekało), zdejmujemy z ośki element zaznaczony na zielono i odkręcamy 2 śruby zaznaczone na czerwono.
Obrazek

8. Wyciągamy okrągłą blaszkę.
Obrazek

9. Demontujemy tulejkę z kołnierzem zaznaczoną na zielono. Najlepiej jest to zrobić ściągaczem. (Ja tego nie zrobiłem i uszkodziłem kawałek odlewu, w którym leży łożysko)
Obrazek

10.Odkręcamy zaznaczone na czerwono śruby
Obrazek

11. Teraz przystępujemy do wybicia bolca z ośki aparatu. W moim przypadku trzeba się było przyłożyć, a pomógł dopiero wybijak z noża tokarskiego.
Obrazek

12.Następnie wybijamy ośkę, która wychodzi razem z łożyskiem. Jako, że nie wykazywało luzu zostawiłem na następne 190 tys km :]

13.Simmering wygląda tak: Wymiary to 12.45x22x6 i jest o tyle ciekawy, że jego kołnierz
uszczelniający zaciska się na ośce podczas jej obrotu w kierunku pokazanym na simmeringu.
Z braku laku zastosowałem u siebie zwykły 12x22x7 z podwójnym kołnierzem uszczelniającym.
Obrazek

14.Składamy w odwrotnej kolejności, szczególnie zwracając uwagę na ustawienie elementów względem siebie.


pozdrawiam
jarkk

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób To Sam”