Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

Lekkie wycie w okolicy dźwigni zmiany biegów

Moderatorzy: bonzo, azorek

Grzegorz Opalsk
wiem o czym pisze
Posty: 45
Rejestracja: 2011-09-01, 14:13
Lokalizacja: Katowice

Lekkie wycie w okolicy dźwigni zmiany biegów

Post autor: Grzegorz Opalsk » 2021-02-26, 06:19

Witajcie Koledzy.

Od kilku miesięcy niepokoi mnie dziwny dźwięk (jakby modulowane narastające, ale jednak ciche wycie powietrza) wydobywający się z okolic dźwigni zmiany biegów. Gdy zdejmę (odsłonię) skórzaną czarną osłonę-mieszek przy lewarku to dźwięk ten staje się głośniejszy. Ten dziwny dźwięk pojawia się niezależnie od biegu przy prędkości ok. 30-70 km/h. Uważam, że nie zależy też on, tak mi się wydaje od tego czy przyspieszam czy „daję na luz”, czy wciskam sprzęgło. Później ten dźwięk, jakby przycichał albo słychać go tylko delikatnie, ale już nie moduluje. Poza tym dźwięk ten słyszalny jest tylko, gdy auto jest zimne (najlepiej z rana). Potem go już nie słyszę.
Mechanik mówił, że to może jakiś simering (ale nie wiadomo który) no i żeby na razie tak jeździć. Oby tylko nic przy okazji nie zepsuć więcej.
Co to może być? Skrzynia, sprzęgło, silnik czy może jeszcze coś innego?
Macie może jakąś koncepcję?

Pozdrawiam
Fidel (terrano II 2,7 tdi)
Fidel

Awatar użytkownika
mały v8
fanatyk nissana
Posty: 506
Rejestracja: 2016-03-21, 19:35
Lokalizacja: Siedlce

Re: Lekkie wycie w okolicy dźwigni zmiany biegów

Post autor: mały v8 » 2021-02-26, 08:44

Na początek sprawdź czy w ogóle jest olej. Nie słyszałem żeby jakiś simering kiedykolwiek wył, natomiast kiedyś w 260-tce miałem identycznie, okazało się że to łożysko główne na wałku sprzęgłowym. Pamiętam że dorobiłem ściągacz ze śrub, i wyjąłem je bez rozbierania skrzyni.
ObrazekObrazekObrazek

Grzegorz Opalsk
wiem o czym pisze
Posty: 45
Rejestracja: 2011-09-01, 14:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Lekkie wycie w okolicy dźwigni zmiany biegów

Post autor: Grzegorz Opalsk » 2021-02-26, 12:44

Faktycznie olej w skrzyni wymieniany 5 lat temu i ok.100 000 km temu. Nie widziałem w tym czasie żadnych wycieków, ale przez taki czas może systematycznie gdzieś po troszku uciekał.
Dzięki za podpowiedź. Dam znać.

Pozdrawiam
Fidel

Awatar użytkownika
mały v8
fanatyk nissana
Posty: 506
Rejestracja: 2016-03-21, 19:35
Lokalizacja: Siedlce

Re: Lekkie wycie w okolicy dźwigni zmiany biegów

Post autor: mały v8 » 2021-02-28, 09:03

Tam raczej nie ma co sprawdzać, tylko od razu wymień. Zobacz co tam ścieknie czy nie ma za dużo opiłków. No i do takiej trochę wyjechanej skrzyni lepiej zalać olej tej samej klasy ale ciut gęściejszy, na pewno się uciszy.
ObrazekObrazekObrazek

Grzegorz Opalsk
wiem o czym pisze
Posty: 45
Rejestracja: 2011-09-01, 14:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Lekkie wycie w okolicy dźwigni zmiany biegów

Post autor: Grzegorz Opalsk » 2021-03-15, 12:08

Witam.
Olej w skrzyni wymieniłem (przy okazji w mostach też). Te dźwięki, o których pisałem (lekkie modulowane wycie, jakby świst powietrza z owiewek) nadal niestety występuje. Teraz, jak jeżdżę bez radia to wydaje mi się, że to wycie słychać cały czas. Tzn. po porannym uruchomieniu przez kilka kilometrów przy prędkości od ok. 40 - 60 km/h wyję głośniej, ale dźwiękiem modulowanym, a później i przy większej szybkości wyje troszkę ciszej, ale jednostajnie.
Co to za dziadostwo może być?

Pozdrawiam
Fidel

ODPOWIEDZ

Wróć do „Terrano”