Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

[P12/WP12] hydrauliczny automat w P12, problem

Moderatorzy: Sajmooon, janusz, Zielkq, Maniek-ol

noroman
nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: 2012-04-24, 20:14
Lokalizacja: Ateny_Grecja

[P12/WP12] hydrauliczny automat w P12, problem

Post autor: noroman » 2016-04-22, 22:07

Witam,
Mam kłopot z przełączaniem biegów w automacie P12 z 2004 roku. Kilka razy po ruszeniu z postoju, skrzynia nie przełączyła się na wyższy bieg, objawem było "wycie" silnika na obrotach około 5000 i jazda z prędkością 30-40 km/godz. Po zdjęciu nogi z gazu na kilka sekund i ponownym jego naciśnięciu wszystko wracało do normy. Sterownik silnika wyświetlił mi błąd P0720, (mam czytnik kodów ;) )co oznacza ("Obwód wyjściowy prędkości silnika - usterka"). Proszę znawców automatów o pomoc w znalezieniu tego czujnika obrotów i podanie gdzie się on znajduje oraz jeśli to możliwe o jakąś fotografię i podanie jego danych. Przy wymianie gumowych poduszek silnika i skrzyni znalazłem jeden ale nie wiem czy to ten i jaki to typ, załączam linka do foto.
https://drive.google.com/open?id=0B9nIx ... URUd1BQTFE
Primera P12-1,8 benzyna + LPG

wojtus
stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 2013-01-13, 21:00
Lokalizacja: bb

Post autor: wojtus » 2016-04-23, 20:59

Nie wiem jak w P12, ale skrzynia nie dostaje informacji o prędkości - u mnie w innym aucie był jeden i ten sam czujnik prędkości dla silnika, licznika i skrzyni. Ubita wiązka, brak komunikacji po CAN-ie? Licznik pewnie działa...

noroman
nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: 2012-04-24, 20:14
Lokalizacja: Ateny_Grecja

Post autor: noroman » 2016-04-24, 08:25

wojtus pisze:Nie wiem jak w P12, ale skrzynia nie dostaje informacji o prędkości - u mnie w innym aucie był jeden i ten sam czujnik prędkości dla silnika, licznika i skrzyni. Ubita wiązka, brak komunikacji po CAN-ie? Licznik pewnie działa...
Dzięki ale podpowiedz mi jak rozwiązałeś problem, czy to była wymiana wiązki a może czujnika ?
Czy czujnik na foto jest tym który przesyła wszystkie sygnały ? Może znasz oznaczenie kodowe tego czujnika ?
Tak prędkościomierz działa normalnie.
Primera P12-1,8 benzyna + LPG

wojtus
stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 2013-01-13, 21:00
Lokalizacja: bb

Post autor: wojtus » 2016-04-24, 09:03

Na necie jest pełna dokumentacja P12 od Nissana.
Ja naprawiałem wiązkę.

noroman
nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: 2012-04-24, 20:14
Lokalizacja: Ateny_Grecja

Post autor: noroman » 2016-04-24, 09:54

wojtus pisze:Na necie jest pełna dokumentacja P12 od Nissana.
Ja naprawiałem wiązkę.
Tak, mam dokumentację ale nie ma tam podanego (modelu) kodu czujnika, jest nazwany jako "VEHICLE SPEED SENSOR A/T (REVOLUTION SENSOR)".
Czy ten czujnik który pokazałem na foto jest tym właściwym, odpowiedzialnym za szybkość i sterowanie przełączaniem biegów ?
Szukam w necie i wszystkie czujniki szybkości mają tylko trzy kontakty a ten ma ich siedem.
Może jeszcze jedno pytanie, wiązka przewodów od sensora jest podłączona bezpośrednio do sterownika skrzyni ?
Primera P12-1,8 benzyna + LPG

wojtus
stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 2013-01-13, 21:00
Lokalizacja: bb

Post autor: wojtus » 2016-04-24, 18:20

TCM (sterownik skrzyni) jest w skrzyni czy pakowany luzem? Jeśli w skrzyni to na złączu masz prawdopodobnie komunikację, jeśli na zewnątrz to może to być sterowanie zaworami w skrzyni - czujniki podłączone są pod TCM lub na szynie.
W dokumentacji jest na 100% opis gniazda.

Inne złącza na skrzyni?

noroman
nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: 2012-04-24, 20:14
Lokalizacja: Ateny_Grecja

Post autor: noroman » 2016-04-25, 14:42

wojtus pisze:TCM (sterownik skrzyni) jest w skrzyni czy pakowany luzem? Jeśli w skrzyni to na złączu masz prawdopodobnie komunikację, jeśli na zewnątrz to może to być sterowanie zaworami w skrzyni - czujniki podłączone są pod TCM lub na szynie.
W dokumentacji jest na 100% opis gniazda.

Inne złącza na skrzyni?
Sterownik jest w kabinie po stronie pasażera. Link: https://drive.google.com/open?id=0B9nIx ... UpOQnpqbGs
Myślę że masz rację, ten wtyk na foto to musi być złącze do sterowania zaworami w skrzyni, na innej fotografii znalezionej w sieci widzę że jest jeszcze jeden kabel z wtyką i to jest ten czujnik obrotów. Foto w linku: https://drive.google.com/open?id=0B9nIx ... Ex1R3E4VTQ
Pojechałem do serwisu Nissana i podali mi kod oryginalnego czujnika: Nissan speed sensor 319353AX0A i w Google znalazłem ten sensor: https://drive.google.com/open?id=0B9nIx ... XV3OU1NVW8
Teraz pytanie, czy będzie to wiązka czy sensor, jak pisałem wcześniej prędkościomierz działa normalnie a problem z przełączaniem biegów występuje sporadycznie, raz na jakiś czas.
Jak to działa, czy sensor wysyła impulsy do TCM a ten do prędkościomierza, jeśli tak to i prędkość powinien pokazywać z błędami ?
A może to TCM ma problemy z odczytaniem impulsów i nie wysyła komendy do zmiany biegu ?
Primera P12-1,8 benzyna + LPG

wojtus
stały bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 2013-01-13, 21:00
Lokalizacja: bb

Post autor: wojtus » 2016-04-25, 17:27

Schemat instalacji prawdę powie. Ponieważ prędkościomierz działa, winny jest brak komunikacji lub połączenia. Dzieje się sporadycznie:
- problemy z masą - chyba najprościej zacząć od tego, wyczyścić, poprawić i zobaczyć co będzie,
- wiązka, przetarty przewód, naprawiany przewód, złącza,
- zimny lut w TCM-ie,
- połączenia w skrzyni elektrozawory - taśma/przewód.

noroman
nowy na forum
Posty: 7
Rejestracja: 2012-04-24, 20:14
Lokalizacja: Ateny_Grecja

Post autor: noroman » 2016-04-25, 18:26

wojtus pisze:Schemat instalacji prawdę powie. Ponieważ prędkościomierz działa, winny jest brak komunikacji lub połączenia. Dzieje się sporadycznie:
- problemy z masą - chyba najprościej zacząć od tego, wyczyścić, poprawić i zobaczyć co będzie,
- wiązka, przetarty przewód, naprawiany przewód, złącza,
- zimny lut w TCM-ie,
- połączenia w skrzyni elektrozawory - taśma/przewód.[/quot

Dzięki za podpowiedzi :)
No to szykuje mi się dużo zabawy ze znalezieniem przyczyny.
O rezultatach powiadomię.
Primera P12-1,8 benzyna + LPG

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przeniesienie napędu”