Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

[P10/WP10] Rdza

Mike_83
fanatyk nissana
Posty: 481
Rejestracja: 2009-12-09, 11:32
Lokalizacja: Police

[P10/WP10] Rdza

Post autor: Mike_83 » 2010-10-09, 10:04

Elo.Nie wiem czy taki temat był.Wczoraj przy wymianie żarówki tablicy rejestracyjnej,zauważyłem sporo rdzy po zdjęciu tych lampek.Chcę to wyczyścić do gołej blachy.Czym to później zabezpieczyć?Jest to w takim miejscu,że sam mogę to pomalować,chociaż nigdy tego nie robiłem :D Dzięki za wszystkie rady.

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2010-10-09, 11:04

Spróbuj dorwać taki środek jak KOMPLEKSOR - tak się chyba nazywał. Wiem, że niesamowicie śmierdzi zgniłymi jabłkami. Potem podkład i farba.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

hary7
stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 2010-01-02, 00:03
Lokalizacja: Susz

Post autor: hary7 » 2010-10-09, 19:47

Ja używam farby antykorozyjnej podkładowej Urekor S ze śnieżki. Jest skuteczna na rdzę (oczywiście metal trzeba oczyścić) tyle że ma kolor pomarańczowy więc trzeba później to maznąć na kolor auta :) Puszka 0.2 litra kosztuje 4.90zł

Awatar użytkownika
LISIDŁO
fanatyk nissana
Posty: 282
Rejestracja: 2009-12-10, 15:54
Lokalizacja: Poznań/Promnice

Post autor: LISIDŁO » 2010-10-14, 11:46

polecam Valvoline TECTYL ML bezbarwny do penetracji rdzy,następnie oczyścić,grubo siknąć podkładem-może być w sprayu,następnie lakier kolor,a na to możesz jeszcze bezbarwnym lakierem.pozdr.
Tanie części do aut - dzwoń nr 600 584 326 hasło Nissan - Wielkopolska

nice-wawa
fanatyk nissana
Posty: 948
Rejestracja: 2009-12-09, 08:33
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: nice-wawa » 2010-10-14, 22:44

Cortanin - na rdzę najlepszy
jeśliś głupi to milcz niech pomyślę że mędrzec

Awatar użytkownika
Wolfshade
fanatyk nissana
Posty: 726
Rejestracja: 2010-03-29, 10:00
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Wolfshade » 2010-10-24, 22:42

nice-wawa pisze:Cortanin - na rdzę najlepszy
tak jak kolega wyżej, polecam cortanin f, później podkład i farba :)


pozdrawiam,
Wolfshade
Mój GT Top Sport VVL N1: viewtopic.php?t=2033

Awatar użytkownika
Piotrek_S
fanatyk nissana
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-09, 20:30
Lokalizacja: Łomianki

Post autor: Piotrek_S » 2010-10-30, 09:03

Panowie, cortanin f to nic innego jak kwas. Więc nie można dać na niego podkładu a później farby. Cortanin wchodzi w reakcje z metalem i czyści, podtrawia ją. Powoduje to usunięcie z jej powierzchni rdzy - dlatego zawsze po posmarowaniu cortaninem trzeba powierzchnie umyć dobrze wodą a najlepiej z mydłem.

1. Blachę trzeba dobrze wyczyścić z rdzy - najlepiej mechanicznie, a jak są miejsca cięzko dostępne to można użyć chemi - np wspomnianego cortaninu albo jakiegoś innego kwasu (tylko trzeba dobrze go później wypłukać przed dalszą obróbką).
2. Na czystą blachę dajemy wash primer - tylko nie tam jakiś brunox czy inny wynalazek. Normanie w rozlewni lakierów trzeba spytać o dobry wash primer z utwardzaczem. Tym pryskamy bardzo cienką warstwę. Nie szlifujemy.
3. Na wash primer (czyli tzw. podkład reaktywny) można położyć podkład epoxydowy - to da pewność na bardzo długi czas, ale jeśli blacha jest dobrze doczyszczona można to pominąć.
4. Jeśli trzeba nakładamy dopiero teraz szpachle. Szlifujemy ją. Jeśli po szlifowaniu została przetarta gdzieś warstwa podkładów do blachy to wracamy do pkt 2.
5. Jeśli mamy gładką powierzchnie szpachli i wszędzie pozabezpieczane ewentualne przetarcia to możemy kłaść podkład akrylowy. Po utwardzeniu szlifujemy już pod bazę - czyli np na mokro 800.
6. Następnie napylamy bazę a po chwili jak rozpuszczalniki odparują lakier bezbarwny.

polecam artykuł: http://www.lakiernik.com.pl/poradnik/17.html

Awatar użytkownika
kubek
aktywny forumowicz
Posty: 163
Rejestracja: 2009-12-09, 15:10
Lokalizacja: lublin

Post autor: kubek » 2010-11-01, 17:12

wejdz sobie na :lakierowanko.info tam jest w hu... tego typu tematów :mrgreen

edit. nie zauważyłem ze byłeś juz na podobnym forum ale dla innych polecam lakierowanko ciekawych rzeczy sie mozna dowiedzieć ;-)
If you want to PLAY, you got to PAY
Obrazek

hary7
stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 2010-01-02, 00:03
Lokalizacja: Susz

Post autor: hary7 » 2010-11-01, 18:20

Panowie polecacie Cortaina a chłopak pyta o podkład a nie o Środek do czyszczenia rdzy :-D

Awatar użytkownika
Piotrek_S
fanatyk nissana
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-09, 20:30
Lokalizacja: Łomianki

Post autor: Piotrek_S » 2010-11-01, 20:40

Jako podkład na gołą blachę, ewentualnie lekko przybrudzona rdzą używam tego: http://www.spieshecker.pl/spieshecker/p ... 583-ND.pdf
Na to podkład akrylowy i dalej co potrzeba.

Pod maską tak zrobiłem - w niektórych miejscach nie dało się doczyścić do blachy, więc ruda została i po roku nic nie wychodzi. Polecam ;)

Adallo
nowy na forum
Posty: 19
Rejestracja: 2010-01-07, 17:33
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Adallo » 2010-11-04, 02:25

Przy okazji zalecam Ci profilaktycznie zajrzec w progi za plastikowymi nadkolami z przodu i z tylu i zająć się ogniskami rdzy. To co ja zastałem to obraz nędzy i rozpaczym z zewnątrz niby zdrowa blacha, ale w środku .... Teraz będę musiał kombinować z matami ..
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Trochę nie na temat wiem .. :mrgreen:

Mike_83
fanatyk nissana
Posty: 481
Rejestracja: 2009-12-09, 11:32
Lokalizacja: Police

Post autor: Mike_83 » 2010-11-10, 11:38

Ok :) Dzięki wszystkim za rady.Pytałem ogólnie jak się zabrać od podstaw :)

Awatar użytkownika
bryl
stały bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 2010-08-23, 14:29
Lokalizacja: Gdynia

[P/WP11.144] Usuwanie rdzy.

Post autor: bryl » 2011-07-21, 18:09

Witam mam takie dosyć banalne dla niektórych pytanie jak usunąć rdze,tzn co bede potrzebował,jakie narzędzia bedą potrzebne? Rdza pojawiła mi się na przednich nadkolach,na końcu maski i na słupku na drzwiach.

Awatar użytkownika
waichwaich
fanatyk nissana
Posty: 308
Rejestracja: 2009-12-22, 10:19
Lokalizacja: Kamionka/Swindon UK

Post autor: waichwaich » 2011-07-21, 22:11

Ja tam ostatnio zastosowałem cortanin f na rdzę i powiem ci że jak na razie nigdzie menda nie wyłazi :) rozumiem że są to jakieś małe ogniska korozji bo jak większe to najlepiej wszystko wyciąć i powstawiać nową zdrową blachę tylko ze to już większy koszt :/ Możesz też miejsca skorodowane oczyścić na połysk papierem ściernym, potem odtłuścić np rozpuszczalnikiem czy benzyną ekstrakcyjną lub jakimś środkiem typu fosol na to dajesz podkład potem bazę koloru i na niewyschniętą bazę dajesz klar czyli ten bezbarwny metalik po po paru dniach polerka w miejscu malowanym żeby wyrównać z resztą i tyle. U mnie jak na razie zadziałał na dłużej tylko cortanin f chociaż po zimie pewnie znowu coś wylezie :P
Obrazek

Awatar użytkownika
bryl
stały bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 2010-08-23, 14:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: bryl » 2011-07-22, 10:28

Tak są to małe jak na razie ogniska, ale wole teraz to usunąć.Czyli jak rozumiem zeszlifować bomble do gołej blachy,odtłuścić,a potem malować.

Awatar użytkownika
waichwaich
fanatyk nissana
Posty: 308
Rejestracja: 2009-12-22, 10:19
Lokalizacja: Kamionka/Swindon UK

Post autor: waichwaich » 2011-07-22, 11:08

no raczej :) Jak będziesz dobierał kolor to niech ci dorobią najlepiej w sprayu wtedy będziesz miał gładką powierzchnię klar tak samo pamiętaj żeby klar dać na jeszcze nie wyschniętą bazę wtedy nie odłazi :) I jeśli robisz to pierwszy raz to lepiej sobie poćwicz na jakimś kawałku blachy zanim zaczniesz bazgrać nyske :P wtedy mniej więcej zobaczysz ile farby ci trzeba żeby nie porobić zacieków itd ;) Jeśli dobrze dobiorą ci farbę i nie spaprasz roboty to nie powinno się to rzucać strasznie w oczy ;) Powodzenia w malowaniu :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Piotrek_S
fanatyk nissana
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-09, 20:30
Lokalizacja: Łomianki

Post autor: Piotrek_S » 2011-07-22, 12:22

pamiętaj żeby klar dać na jeszcze nie wyschniętą bazę wtedy nie odłazi
Sorry, ale to jest bzdura. Odłażenie bezbarwnego nie ma nic wspólnego z aplikacją na suchą baze. Baza nie powinna być "przesuszona" - czyli np malowanie bezbarwnym po 2 dobach od aplikacji bazy.

Odnośnie rdzy odsyłam do forum:
http://lakierowanko.info/
oraz
http://www.lakiernik.info.pl/

Nie chcę mi się tu opisywać procesu postępowania z rdzą - na powyższych forach jest milion takich tematów.

ps: cortanin f to relikt PRLu :) teraz są środki o wiele bardziej zaawansowane i poprostu lepsze.

Awatar użytkownika
bryl
stały bywalec
Posty: 97
Rejestracja: 2010-08-23, 14:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: bryl » 2011-07-22, 13:19

Na tych forach rzeczywiście jest pełno tematów na ten temat, tylko w większości są sprzeczne ze sobą informacje.Według tych for ,po oczyszczeniu blachy z rdzy trzeba ,odtłuścić,pomalować podkładem reaktywnym i na to baze i bezbarwny.Dobrze wyczytałem czy coś jeszcze trzeba zrobić??

Awatar użytkownika
Piotrek_S
fanatyk nissana
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-09, 20:30
Lokalizacja: Łomianki

Post autor: Piotrek_S » 2011-07-22, 13:37

bryl pisze:Na tych forach rzeczywiście jest pełno tematów na ten temat, tylko w większości są sprzeczne ze sobą informacje.Według tych for ,po oczyszczeniu blachy z rdzy trzeba ,odtłuścić,pomalować podkładem reaktywnym i na to baze i bezbarwny.Dobrze wyczytałem czy coś jeszcze trzeba zrobić??
Bardzo dobrze - jeśli są pozostałości rdzy - wżery których nie można mechanicznie doczyścić - to stosujesz wash primer. Jeśli natomiast blachę wyczyścisz kompletnie z rdzy i będzie idealnie to malujesz podkładem epoksydowym.
W dalszej kolejności idzie podkład akrylowy, który po utwardzeniu szlifujesz papierem 1200 na mokro. Na to idzie baza - czyli kolorek. I po wyschnięciu - odparowaniu rozpuszczalnika przecierasz szmatką antystatyczną by usunąc ewentualny odkurz z bazy. W zależności ile warstw bazy trzeba dać do pokrycia tyle razy dajesz. Po każdej warstwie czekasz az wyschnie i przecierasz delikatnie szmatka antystatyczna. Jeśli baza już pokryje to wtedy dajesz bezbarwny.
To tak w dużym skrócie. Bo jeśli np będziesz naprawaił jakiś mały obszar to trzeba go wycieniować. Widzę że Twój kolor to jakiś czarny/ciemny - na bazie raczej nie będzie trzeba cieniować. Inaczej tyczy się sprawa bezbarwnego - do niego po tryśnieciu punktu naprawianego trzeba zastosować rozpuszczalnik do cieniowania, którym to zbierasz odkurz z bezbarwnego.
Najlepiej gdybyś miał dostęp do kompresora i nawet jakiegoś najtańszego pistoletu - efekt będzie o niebo lepszy niż spray. Sprayem to jest mega partyzantka i nigdy nie wyjdzie to ładnie.
Ale jeśli chodzi o samo zabezpieczenie antykorozyjne to tak jak powyżej - wash primer lub podkład epoksydowy. Reszta to już kosmetyka i wpływa praktycznie tylko na wygląd auta.

Awatar użytkownika
waichwaich
fanatyk nissana
Posty: 308
Rejestracja: 2009-12-22, 10:19
Lokalizacja: Kamionka/Swindon UK

Post autor: waichwaich » 2011-07-22, 22:01

Piotrek_S pisze: ps: cortanin f to relikt PRLu :) teraz są środki o wiele bardziej zaawansowane i poprostu lepsze.
Relikt czy nie nadal skuteczny i nie jest drogi a zaprawka to zaprawka i tak prędzej czy później znowu wylezie i trzeba będzie wstawić nowe :)
Obrazek

Awatar użytkownika
GHOSTMINER
nowy na forum
Posty: 25
Rejestracja: 2012-01-08, 22:15
Lokalizacja: Warszawa

[P11/WP11] Rdza od spodu maski

Post autor: GHOSTMINER » 2012-09-28, 19:50

Witam, czy ma ktoś dobry patent na zbierającą się wodę pod grillem? Jak mocno popada i otwieram maskę to dopiero wtedy woda całkowicie ścieka z nerek. Przez to pojawiła mi się już rdza od spodu maski.

Awatar użytkownika
mieszko
stały bywalec
Posty: 92
Rejestracja: 2010-07-28, 19:27
Lokalizacja: FG

Post autor: mieszko » 2012-09-28, 21:48

zaklej gril ;p
a tak na poważnie to nie ma chyba na to patentu, autka już trochę mają więc rudą widać. Moja rada to porządnie wyczyścić, dobry podkład i pomalować :)

Awatar użytkownika
radziejwwl
fanatyk nissana
Posty: 1593
Rejestracja: 2009-12-10, 18:09
Lokalizacja: Wołomin

Post autor: radziejwwl » 2012-09-28, 23:35

Ja czyscilem podkladalem malowalem , i znowu ruda wyskoczyla , najlepiej to wyp.. ten gril i zrobic jak hondy ;P, tam zawsze sie to badziewie zbiera :/

Awatar użytkownika
GHOSTMINER
nowy na forum
Posty: 25
Rejestracja: 2012-01-08, 22:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: GHOSTMINER » 2012-09-29, 07:37

W takim razie nie pozostaje nic innego jak porządne czyszczenie, zaprawki no i może jakieś kombinacje z silikonem, żeby problem się nie powtarzał :-P Opcja z wywaleniem grilla odpada :mrgreen:

Awatar użytkownika
lucasx
wiem o czym pisze
Posty: 47
Rejestracja: 2010-04-28, 20:47
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: lucasx » 2012-10-04, 14:44

A może by tak otwory od dołu powiercić ?

Awatar użytkownika
Zielkq
fanatyk nissana
Posty: 3591
Rejestracja: 2012-05-31, 09:31
Lokalizacja: Vratislavia
Kontakt:

Post autor: Zielkq » 2013-03-04, 10:31

Odkopię temat, trochę czasu minęło - jak z trwałością napraw przy użytych przez Was specyfików/metod naprawy?
Zima minęła, to i niestety muszę zająć się rdzą, a do blacharza nie mam zamiaru samochodu oddawać... Rdza wyszła w miejscach, w których już wcześniej było to robione. Po ponownym wyjściu rdzy starłem papierem ściernym, nałożyłem brunoxa epoxy i na to lakier, ale widzę, że to była zła technologia (człowiek uczy się na błędach) i rdza znowu się pojawia :-/
Piotrek_S pisze: 1. Blachę trzeba dobrze wyczyścić z rdzy - najlepiej mechanicznie, a jak są miejsca cięzko dostępne to można użyć chemi - np wspomnianego cortaninu albo jakiegoś innego kwasu (tylko trzeba dobrze go później wypłukać przed dalszą obróbką).
2. Na czystą blachę dajemy wash primer - tylko nie tam jakiś brunox czy inny wynalazek. Normanie w rozlewni lakierów trzeba spytać o dobry wash primer z utwardzaczem. Tym pryskamy bardzo cienką warstwę. Nie szlifujemy.
Coś takiego wystarczy? http://allegro.pl/podklad-reaktywny-was ... 35271.html Potrzeba do tego jeszcze utwardzacza, czy to już wszystko? Można to nanieść pędzlem, czy jedyny sposób to pistolet lakierniczy? Czy może występuje coś takiego w wersji "spray"?
Piotrek_S pisze: 3. Na wash primer (czyli tzw. podkład reaktywny) można położyć podkład epoxydowy - to da pewność na bardzo długi czas, ale jeśli blacha jest dobrze doczyszczona można to pominąć.
4. Jeśli trzeba nakładamy dopiero teraz szpachle. Szlifujemy ją. Jeśli po szlifowaniu została przetarta gdzieś warstwa podkładów do blachy to wracamy do pkt 2.
Jakakolwiek szpachla, czy musi być jakaś konkretna? http://allegro.pl/szpachla-szpachlowka- ... 15904.html Na innej aukcji jest jednak napisane, aby nie stosować na podkłady reaktywne...
Piotrek_S pisze: 5. Jeśli mamy gładką powierzchnie szpachli i wszędzie pozabezpieczane ewentualne przetarcia to możemy kłaść podkład akrylowy. Po utwardzeniu szlifujemy już pod bazę - czyli np na mokro 800.
6. Następnie napylamy bazę a po chwili jak rozpuszczalniki odparują lakier bezbarwny.
Pozdrawiam
Podróże małe i duże
Pomoc prawna: Adwokat Wrocław
Z YT: "JDM wants to be USDM, Euro wants to be USDM and USDM wants to be Euro."

elmer80
stały bywalec
Posty: 137
Rejestracja: 2011-02-06, 11:25
Lokalizacja: Wa-wa/Grochów

Post autor: elmer80 » 2013-03-07, 21:16

Można też spróbować tego FERTAN . Niedługo będę sam to testował.
na razie 120KW/270Nm

Awatar użytkownika
Boro1989
fanatyk nissana
Posty: 1082
Rejestracja: 2011-01-16, 12:15
Lokalizacja: Kętrzyn/Giżycko

[P11/WP11] Usuwanie rdzy jaki preparat najlepszy ??

Post autor: Boro1989 » 2013-04-27, 07:28

W sumie nie wiem czy dobry dział , ale interesują mnie te preparaty do usuwania rdzy, mianowicie , nakłada się ten preparat a on zżera się z rdzą zamieniając w czyste miejsce, jaki jest waszym zdaniem najlepszy preparat ? na allegro znalazłem te 2 ktoś może się wypowiedzieć na ten temat może ktoś ich już używał i jak wrażenia?

http://allegro.pl/fertan-1000ml-odrdzew ... 40179.html
http://allegro.pl/brunox-epoxy-1-litr-o ... 88998.html
viewtopic.php?t=4676 - Moja Ruda <3 "Kiedyś będę piękna"

Awatar użytkownika
klfsolec
fanatyk nissana
Posty: 1247
Rejestracja: 2009-12-04, 22:16
Lokalizacja: Solec Kujawski

Post autor: klfsolec » 2013-04-27, 08:34

Na temat tych produktów co podałeś to się nie wypowiem bo nie używałem ale dobrym środkiem na rdze jest kortanin f używałem i powiem szczerze że spełnia swoje wymogi jestem jak na razie zadowolony W pracy na samochodach tez go używam i ruda nie wychodzi a cena nie jest wygórowana
klfsolec KFSI blabla jesteś z Bydgoszczy lub okolic dołącz do https://www.facebook.com/EkipaKujawskaNz

Awatar użytkownika
Kiwi
stały bywalec
Posty: 131
Rejestracja: 2010-07-24, 09:22
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Kiwi » 2013-04-27, 09:40

Ja użyłem raz Brunox. Pomalowałem i po pół roku rdza dalej się rozwijała. Nie polecam.
Teraz podmalowałem Hameraidem i jest ok.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Naprawy blacharsko-lakiernicze”