Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

[K11] Wymiana łożyska rolki napinającej - co i jak...

Moderator: mimier

Awatar użytkownika
Junk65
wiem o czym pisze
Posty: 58
Rejestracja: 2012-04-04, 07:24
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

[K11] Wymiana łożyska rolki napinającej - co i jak...

Post autor: Junk65 » 2014-05-12, 12:16

Po zdjęciu prawego przedniego koła i zdemontowaniu osłony plastikowej (wkręt i kołek plastikowy) ukaże się nam rolka napinająca. Poluzujemy nakrętkę na osi rolki [1] i śruba od dołu [2] (dokręcając) luzujemy naciąg paska wielorowkowego. Odkręcamy całkowicie nakrętkę nr [1] i zdejmujemy rolkę razem z osłoną i podkładkami (uwaga - może się wysypać - dobrze robić to delikatnie aby wiedzieć jak poskładać)
Obrazek

Rolka wygląda następująco: Jak widać jest złożona z dwóch połówek i zanitowana - dwa otwory w jedną stronę dwa przeciwległe w drugą stronę - i te widoczne kołnierze trzeba rozwiercić.
Obrazek
Obrazek
Robimy to na dwie strony, najlepiej rozwiertakiem, ale wiertło min 11mm wystarczy, tylko bardzo delikatnie, żeby nie przewiercić się na wylot.
Po rozwierceniu tych roznitowanych kołnierzy delikatnie rozpołowić rolkę. Opór może stawiać resztka nierozwierconej tulejki i łożysko które jest wciśnięte w obie połówki rolki. Dobrze przed rozpołowieniem zaznaczyć sobie przez delikatne zarysowanie albo lakierem do paznokci jak rolka była pierwotnie złożona.
Obrazek

Po rozpołowieniu roleczka wygląda tak:
Obrazek

Wyciskamy stare łożysko i wprasowujemy nowe
Obrazek

Składamy rolkę uprzednio lekko podpiłowujac po obwodzie pozostałe po rozpołowieniu resztki tych elementów które były roznitowane, aby łatwiej weszły na swoje miejsce.
Do ponownego połaczenia wykorzystałem śrubki M8 (chciałem dać nakrętki samokontrujace ale są "za wysokie" i musiałem zrezygnoać) ze standartowa nakrętką. Sruby uprzednio przygotowałem przycinajać na odpowiedni wymiar. Skręciłem i "zapunktowałem" na obwodzie co zabezpieczy śruby przed odkręceniem.
Obrazek
Obrazek

Po wszystkim montujemy rolkę na miejsce, naciągamy pasek i dociągamy nakrętkę na osi rolki.

I cieszymy się dobrze wydanymi dwudziestoma peelenami i ciszą pod maską!!!
Pozdrawiam

P.S.
Uprzedzam wszelkie komentarze i zarzuty o brak profesjonalizmu. Chciałem udowodnić, ze rolkę za którą wołają w ASO 400pln a która jest niedostępna z zamiennika można naprawić podstawowymi narzędziami przy odrobinie wprawy w domowym zaciszu.
- Wiertarka z regulowanymi obrotami plus wiertło 11mm (wersja profi rozwiertak stozkowy)
- imadło (wersja profi prasa hydrauliczna )
- młotek, punktak, nóż, pilnik płaski drobny, piłka do metalu.
Ostatnio zmieniony 2014-05-12, 13:20 przez Junk65, łącznie zmieniany 1 raz.
* Odmawiam walki na rozum z osobą nieuzbrojoną.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób To Sam”