Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

OC - wszystko co powinieneś wiedzieć

Składki, likwidacja szkód, porównania ofert, wzory umów i innych formularzy ubezpieczeniowych

Moderator: Misiek

Awatar użytkownika
jarkk
fanatyk nissana
Posty: 289
Rejestracja: 2009-11-30, 10:27
Lokalizacja: Nowy Sącz

OC - wszystko co powinieneś wiedzieć

Post autor: jarkk » 2009-11-30, 11:23

Znalazłem znów ciekawy artykuł na temat OC ... poczytajcie sobie aby byc coraz bardziej świadomym


Auto prowadził złodziej

Złodziej ukradł samochód i spowodował nim kolizję. Czy właściciel straci zniżki za bezszkodowość?
W tym przypadku ubezpieczyciel nie ma prawa zabrać posiadaczowi auta uzyskanych zniżek, mimo że szkoda zostanie wypłacona z jego polisy.
Ile czasu ma ubezpieczyciel na wypłatę odszkodowania?
Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z Policy OC liczone od dnia, w którym została zgłoszona szkoda. W przypadku zawiłych spraw, firmy mogą wstrzymać wypłatę do czasu wyjaśnienia, jak doszło do zdarzenia. To daje im dodatkowe 60 dni na rozliczenie się z poszkodowanym.

Kto opłaci zaległą składkę?
Przy kupnie auta, które nie miało opłaconej części składki, ubezpieczyciel może zwrócić się o zapłatę zarówno do sprzedającego, jak i kupującego. Od dnia zawiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży przez „ starego” właściciela, za zapłatę należnej składki jest odpowiedzialny kupujący.
MOTOR RADZI: Najlepiej w umowie kupna-sprzedaży zawrzeć zapis, kto zapłaci zaległą ratę. Nowy właściciel, może domagać się od sprzedającego, aby to on uregulował zaległości, ponieważ korzystał z polisy w tym czasie.

Rozwiązanie umowy
Kiedy zostanie rozwiązana umowa ubezpieczenia OC poza przypadkiem jej rozwiązania?
Umowa zostanie rozwiązana, gdy:
1.minął okres, na który została zawarta i nie była opłacona jedna ze składek ( w pozostałych przypadkach jest odnawiana na kolejne 12 miesięcy)
2. wyrejestrowano pojazd
3. nie zarejestrowano pojazdu w terminie 30 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży
4.udokumentowano trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu mechanicznego ( kradzież, złomowanie)
5. minęły 3 miesiące od dnia ogłoszenia upadłości ubezpieczyciela

Zwrot składki?

Sprzedałem auto, ale jego polisa była zawarta jeszcze na 6 miesięcy. Czy mogę odzyskać pieniądze?
W przypadku sprzedaży auta ( pod warunkiem, że nowy właściciel postanawia skorzystać z usług innego ubezpieczyciela i wypowie obecną polisę) sprzedający ma prawo do zwrotu pieniędzy za zapłaconą polisę. Zostanie mu wtedy wypłacona gotówka za każdy pełny niewykorzystany miesiąc ubezpieczenia.

Pożyczone auto bez polisy
W tym przypadku tymczasowy użytkownik odpowiada jedynie przed policją za brak wymaganego dokumentu tzn. dostanie 50 zł mandat oraz oczywiście samochód trafi na parking. Natomiast UFG nałoży karę za brak polisy an właściciela pojazdu. Jeśli użytkownik tego samochodu spowoduje kolizję, poszkodowany dostanie odszkodowanie. Jednak UFG zwróci się do właściciela auta o zwrot wypłaconych pieniędzy.
MOTOR RADZI : Trzeba dokładnie czytać zawieraną umowę użyczenia pojazdu. Może się w niej znaleźć zapis, ze odpowiedzialnym za zawarcie ubezpieczenia jest użytkownik a nie właściciel pojazdu.

Brak raty
Nie opłaciłem kolejnej raty za polisę. Czy mam ubezpieczenie?
Niezapłacona składka nie ma wpływu na bieg ubezpieczenia. To obowiązuje aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte. Jednak po tym okresie polisa nie zostanie automatyczna odnowiona na kolejne 12 miesięcy.

Sprawca kolizji nie miał OC
Moje auto zostało uszkodzone przez kierowcę, który nie miał OC. Kto wypłaci mi odszkodowanie?
Szkodę należy zgłosić do jakiejkolwiek firmy sprzedającej ubezpieczenia OC. Ta dokona wtedy wyceny szkody, a następnie wypłaci odszkodowanie z rachunku Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W takim przypadku, jeśli poszkodowany miał ubezpieczenie AC, pieniądze zostaną uruchomione z jego polisy. UFG jednak zwróci mu pieniądze za utratę zniżek.

Czy OC chroni tylko w Polsce?
Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia powstałe oprócz Polski także na terytorium sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia, czyli : Andory, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Ubezpieczyciel zażąda zwrotu
Zakład ubezpieczeń może dochodzić od sprawcy kolizji zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli ten: zbiegł z miejsca zdarzenia, był pijany, nie maił uprawnień do prowadzenia auta.

Zakup auta z polisą
Jeśli zmotoryzowany kupi używany samochód z ważnym OC ( sprzedający ma obowiązek przekazać dokumenty ubezpieczeniowe nabywcy) , w przeciągu 30 dni musi zdecydować, czy przepisać na siebie ubezpieczenie poprzedniego właściciela czy też zrezygnować z niego i zawrzeć swoje.

Auto bez ważnej polisy
Jeśli nowy właściciel kupił używany samochód z nieważną polisą, musi sprawdzić towarzystwo, z którym poprzedni właściciel miał podpisaną ostatnią umowę OC. Tam dowie się, czy polisa została rozwiązana, czy może nadal trwa. Jeśli umowa już nie obowiązuje, musi ja wykupić w dniu, w którym zakupił auto.

Sprowadzony pojazd
Chcę sprowadzić pojazd z zagranicy. Kiedy muszę wykupić mu ubezpieczenie?
Tak jak w przypadku nowego auta, musi być ubezpieczony w dniu jego rejestracji.
Krótkoterminowe ubezpieczenie
Jest możliwe tylko w przypadku pojazdów zarejestrowanych: czasowo, za granicą, wolnobieżnych lub historycznych oraz pojazdów zarejestrowanych na stałe przeznaczonych na sprzedaż przez firmy prowadzące działalność gospodarczą.




Obowiązki kierowcy i ubezpieczyciela w przypadku OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Na drodze OC ( dokument potwierdzający zawarcie umowy lub dowód opłacenia składki 0moze sprawdzić: policjant, strażnik graniczny i celny, inspektor ITD, strażnik miejski oraz funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej. W przypadku braku tego dokumentu pojazd zostanie odholowany na parking. Zostanie wydany po opłaceniu polisy i opłat za holowanie i parkowanie.


Kary za brak OC- dotyczy samochodu osobowego
500 euro – jeśli brak ubezpieczenia przekroczył 14 dni,
250 euro – jeśli okres bez ubezpieczenia trwał od 4 do 14 dni
100 euro – jeśli brak ubezpieczenia nie trwał dłużej niż 3 dni
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa kary w euro


UBEZPIECZENIOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY
UFG to instytucja, która wypłaca odszkodowania, jeśli sprawca kolizji lub wypadku nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC ( szkoda na imieniu/lub osobie) lub nie udało się go ustalić ( w tym przypadku wypłata gotówki dotyczy jedynie szkody na osobie). UFG przejmuje także roszczenia z tytułu ubezpieczenia OC, jeśli zakład ubezpieczeń zbankrutuje. Jednak instytucja nie tylko wypłaca pieniądze. Jest uprawniona także do nakładania kar za niezawarcie polisy OC ( fundusz ma wgląd we wszystkie zawarte w Polsce polisy i centralna ewidencje pojazdów). UFG także ściąga wypłacone odszkodowania od nieubezpieczonych sprawców kolizji lub wypadków.

Tekst : MOTOR 11/2009
Autor: Sebastian Sulowski
Ostatnio zmieniony 2009-12-01, 14:43 przez jarkk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aBa
fanatyk nissana
Posty: 302
Rejestracja: 2009-12-09, 00:08
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: aBa » 2009-12-10, 00:22

jarkk, w ostatnim motorze czytałem,że kara za brak OC wynosi 50PLN,tak samo słyszałem w Radiu - komu wierzyć?

Awatar użytkownika
Misiek
fanatyk nissana
Posty: 1360
Rejestracja: 2009-12-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Misiek » 2009-12-10, 00:29

aBa, nie przejmował bym się wysokością mandatu za brak oc. Gorzej jak kolizje spowodujesz i będziesz musiał za nią zapłacić odszkodowanie poszkodowanym. W krajach gdzie nie obowiązuje OC ludzie idą siedzieć jak się zaporożcem wbiją w nową s-klase :-)
Pozatym jak Cie złapią bez oc to sholują Ci samochód... i to już są koszty, niby się mówi że policjant może sprawdzić przez telefon, internet czy masz OC ale to raczej nie prawda bo nikt telefonicznie nie udzieli takich informacji- ochrona danych os. :-)
169 KM/ 183 Nm i rośnie: http://tinyurl.com/omxvb66
z klubem Nissana od grudnia 2005

Awatar użytkownika
romano
wiem o czym pisze
Posty: 53
Rejestracja: 2009-12-09, 21:46
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: romano » 2009-12-10, 21:43

aBa pisze:w ostatnim motorze czytałem,że kara za brak OC wynosi 50PLN,tak samo słyszałem w Radiu - komu wierzyć?
Tylko to dotyczy chyba braku dowody zawarcia polisy a nie braku OC, bo to dwie różne sprawy.

Awatar użytkownika
Misiek
fanatyk nissana
Posty: 1360
Rejestracja: 2009-12-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Misiek » 2009-12-10, 21:53

polisy oc wystawione od 11.12.2009 będą miały zmienione sumy gwarancyjne
2,5mln euro w szkodzie na osobie
500tys euro na szkodę w mieniu
od czerwca 2012 sumy gwarancyjne znowu będą podwyższone
169 KM/ 183 Nm i rośnie: http://tinyurl.com/omxvb66
z klubem Nissana od grudnia 2005

Awatar użytkownika
JACKO29
fanatyk nissana
Posty: 759
Rejestracja: 2009-12-09, 11:38
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: JACKO29 » 2011-12-01, 18:54

Powiedzcie mi koledzy jak to jest z tym OC.Otóż w ubiegłym roku kupiłem quada,był zarejestrowany i ubezpieczony.Ja go nie rejestrowałem bo jest mi to zbyteczne,oc na poprzedniego właściciela biegło do lipca tego roku.A teraz PZU wysyła do mnie ponaglenie o zapłatę OC,kwota smieszna bo 50zł,ale sam fakt,że ja nie wiązałem się z nimi umową i że nie rejestrowałem pojazdu.wobec czego umowa powinna wygasnąć.Jak to jest???
Zestaw siłowników do podnoszenia maski Qashqai J10 i J11 ,X Trail T-31 T-32chcesz wiedzieć więcej info na PW
viewtopic.php?t=18075

Awatar użytkownika
DiLGT
fanatyk nissana
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-09, 20:14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: DiLGT » 2011-12-01, 21:04

Z tego co wiem to polisa sie automatycznie przedluza jesli jej nie wypowiesz ubezpieczycielowi.

Awatar użytkownika
JACKO29
fanatyk nissana
Posty: 759
Rejestracja: 2009-12-09, 11:38
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: JACKO29 » 2011-12-02, 07:47

Wiem Dil,tylko ja jej nie zawierałem,a poprzedni właściciel i to on w/g mnie powinien wypowiedzieć nie ja!.
Zestaw siłowników do podnoszenia maski Qashqai J10 i J11 ,X Trail T-31 T-32chcesz wiedzieć więcej info na PW
viewtopic.php?t=18075

Awatar użytkownika
lopez
wiem o czym pisze
Posty: 47
Rejestracja: 2011-11-24, 14:26
Lokalizacja: Wisła

Post autor: lopez » 2011-12-02, 23:17

JACKO29 pisze:Powiedzcie mi koledzy jak to jest z tym OC.Otóż w ubiegłym roku kupiłem quada,był zarejestrowany i ubezpieczony.Ja go nie rejestrowałem bo jest mi to zbyteczne,oc na poprzedniego właściciela biegło do lipca tego roku.A teraz PZU wysyła do mnie ponaglenie o zapłatę OC,kwota smieszna bo 50zł,ale sam fakt,że ja nie wiązałem się z nimi umową i że nie rejestrowałem pojazdu.wobec czego umowa powinna wygasnąć.Jak to jest???
Ubezpieczenie przechodzi automatycznie na nowego właściciela jeśli go nie wypowiesz w ciągu 30 dni i nie ubezpieczysz w innej firmie. Jeśli nie wyrejestrowałeś quada i nie zawarłeś nowego ubezpieczenia "bo po co mi to" to łamiesz prawo i szukasz guza w postaci sporych kar... Nie można tak o sobie coś zostawić jak by tego nie było... quad wszędzie widnieje jako pojazd z homologacją który musi być ubezpieczany.

Saffira

Post autor: Saffira » 2011-12-03, 08:56

a od 2012 roku na quad bedzie nowe prawo jazdy...

Awatar użytkownika
TomyDDC
fanatyk nissana
Posty: 523
Rejestracja: 2009-12-07, 20:22
Lokalizacja: Stefanów/Radom
Kontakt:

Post autor: TomyDDC » 2013-04-03, 06:26

Mam takie pytanie.
Jestetm totalnym laikiem i może przeoczyłem podobny temat już opisany, ale

Zakupiłem auto, które nie było rejestrowane w PL, w małym Brief jest pieczątka, ze zostało wyrejestrowane w niemczech i teraz.

:?: Czy jest jakiś termin od otrzymania faktury zakupu (auto kupowane od firmy sprzedającej auta) ?
Czy mogę go np nie rejestrować i nie wykupować OC przez 2 m-ce? Auto będzie miało kilka modyfikacji, pozatym są śniegi więc i tak nie wyjade wcześniej niż w maju.

:?: Co mi jest potrzebne do rejestracji?
mam: Dowód rejestracyjny z tłumaczeniem, Brief z tłumaczeniem, Fakturę zakupu auta w PL, Wyciągi jakieś 2 bo facet miał firmę z ojcem w PL, Opłaconą akcyzę i OC na miesiac.

Wiem, że muszę zrobić przegląd i podobno już nie ma jakichś szczegółowych tylko normalny za 100zł, ale żeby go zrobić, muszę mieć chwilowe tablice rejestracyjne... Czy nie koniecznie?
Muszę opłacić recycling 500zł i rejestracja nie wiem dokłądnie ile... Po rejestracji OC.
Czy coś pominąłem?
DDC-Performance

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział Ubezpieczeniowy”