Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

Nissan Primera P11.144 LIFT 2002 HB - poprawa audio przód...

Moderatorzy: janusz, Zielkq, sergiej

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-29, 04:51

Siwek755 różnicy 0,5dB nie usłyszysz przy dostarczaniu mocy na poziomie 0,5-2W :] Ale jak doładujesz do głosnika z 10W to różnica będzie już słyszalna ;] Wiąże się to z tym, że człowiek ma słuch - w sensie czułość logarytmiczną, a nie liniową :]

Parametr, który jest podawany jako 90dB (1W/1m) oznacza, że w odległości 1m od membrany przy dostarczeniu 1W do głosnika uzyskuje się natężenie dźwięku o wartości 90dB. A 90dB to już naprawdę dużo.

W takiej sytuacji jak masz to patrz na charakterystykę częstotliwościową - im bardziej płaska tym lepiej. No i zostają jeszcze subiektywne odczucia. Nowy głośnik poprawnie zaczyna grać po około 40-50h użytkowania.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
DubSon
fanatyk nissana
Posty: 2938
Rejestracja: 2011-07-14, 13:23
Lokalizacja: WLKP / St. Tuchorza

Post autor: DubSon » 2014-12-29, 11:49

Moje maja 120W RMS i skutecznosc 90dB.
Producent zaleca min. moc wzmacniacza 60W ;)
Graja pod samym radiem, bo jakos nie moge sie zmotywowac do kupienia okablowania do drugiego wzmacniacza :(
Po przekroczeniu pewnej wartosci volume dzwiek sie znieksztalca, ale to jest juz na tyle glosno ze i tak nie da sie wytrzymac :)

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2014-12-29, 12:08

DubSon, bo pojawiają się zniekształcenia i końcówka zostaje przesterowana ;] zniekstałcenia rosną wraz ze wzrostem mocy. Radio samochodowe przy 15W ma już THD na poziomie 7%, przy 20W będzie miało THD 10% i więcej - to już sa bardzo duże zniekształcenia. Dla porównania dobre wzmacniacze HomeAudio przy 50W potrafią mieć THD na poziomie 0,5% a niektóre jeszcze mniej a inne jeszcze mniej.....

Zniekształcenia we wzmacniaczach pojawiają się głownie na skutek słabego zasilania, no i dochodzi jeszcze nieliniowość elementów półprzewodnikowych :d Największe zniekształcenia we wzmacniaczach pracujących w klasie AB pojawiają się przy przejściu przez "0". Żeby zniwelować ten problem ustawia się we wzmacniaczach pewien prąd spoczynkowy. Im większy tym mniejsze zniekształcenia, ale niestety coś za coś - sprawność spada.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
voyo
wiem o czym pisze
Posty: 67
Rejestracja: 2011-03-15, 08:46
Lokalizacja: Lublin/Chełm

Post autor: voyo » 2015-01-05, 02:39

Ja ze swej strony zdecydowanie polecam instalację wzmacniacza. Za bardzo rozsądne pieniądze można chwycić dobry wzmak pamiętający jeszcze czasy made in USA czy Germany.

Tu masz np. super wzmak w śmiesznej cenie:

Crunch DS-1004

Wiele osób uważa, że wzmacniacz stosuje się tylko do napędzania subwoofera. Natomiast średniej klasy wzmacniacz podłączony do dobrych głośników przy solidnie wytłumionych drzwiach generują takie pasmo dźwięku, że w praktyce dokładanie woofera mija się z celem.
Żadna końcówka zamontowana nawet w najdroższym radiu nie dorówna mocą i jakością soundu zewnętrznemu wzmakowi a 50wat z folderów reklamowych można włożyć między bajki. Chodz i oczywiście różnice w montowanych końcówkach samych odtwarzaczy są też bardzo duże. Wystarczy spojrzeć na gabaryty dobrego wzmacniacza i przełożyć je na wymiary radia...nawet i 2 din. Tutaj mikroskopizacja nie postępuje tak jak w dziale PC.

Było pytanie o Morel Maximo 6.2. U mnie takie grają i ze wszech miar je polecam. Mają bardzo fajne tweetery i naprawdę solidnie skonstruowaną zwrotnicę. Po wygrzaniu emitują bardzo ciepłą barwę, bez takiego przejaskrawionego syku, chodź jednocześnie są bardzo selektywne. Dołu mi też nie brakuje.. ;-)
Aktualnie napędza je 100Watowy wzmacniacz i bez problemu pod nim się wyrabiają.
Oczywiście dobre wyciszenie drzwi w tym przypadku to podstawa.

Natomiast pod samo radio...nie polecam. Przez pewien czas tak miałem podpięte i na dłuższą metę uważam, że kompletnie nie ma to sensu. I nie chodzi tu o głośność ale o jakość dźwięku. Jest baaardzo zauważalna różnica.

U mnie udał się wzmaka upchnąć pod siedzeniem pasażera:


Obrazek

Obrazek

Przy takim ustawieniu jest u mnie optymalnie w kwestii głośności :

Obrazek
P11.144 Hatchback 2.0 16V (SR20DE) [PB/LPG] kolektor 4-2-1, mod rozrządu, zapłonu i egr

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-01-07, 21:54

voyo pisze:Ja ze swej strony zdecydowanie polecam instalację wzmacniacza. Za bardzo rozsądne pieniądze można chwycić dobry wzmak pamiętający jeszcze czasy made in USA czy Germany.
Kwestia zakupu samego wzmacniacza nie jest problemem. Problem pojawia się przy chęci podłączenia seryjnego radia (tak jak wspominałem radio MUSI zostać seryjne). Po dyskusji jaka się tu wywiązuje głośniki podłączę początkowo pod radio, ale docelowo i tak skończy się to na 90% na wzmacniaczu, nawet gdybym nie chciał ;). Kilka lat temu też kupiłem wooferek Infinity, po kilku miesiącach woziłem na pace Yakuzę 12" pod monoblokiem Axtona. (Niestety) wiem jak wygląda określanie granic w CA. :>
voyo pisze:Wiele osób uważa, że wzmacniacz stosuje się tylko do napędzania subwoofera. Natomiast średniej klasy wzmacniacz podłączony do dobrych głośników przy solidnie wytłumionych drzwiach generują takie pasmo dźwięku, że w praktyce dokładanie woofera mija się z celem.
Wyżej wspominane konfiguracje mam za sobą i nie bawi mnie już falowanie lusterek. Czy nie czeka mnie jednak niedosyt po użytkowaniu dość mocnych skrzyń w przeszłości? Gwoli ścisłości - nie oczekuję oczywiście trzęsienia, ale czy te Morele mają w miarę dobre "muzyczne" zejście i potrafią uderzyć tam gdzie trzeba? I nie mówię tu o wykręconej gałce na 60% ;) Bardziej chodzi mi o "standardową głośność". Niestety nigdzie nie mogę znaleźć tych głośników żeby chociaż przesłuchać je na "ściance" :-/
voyo pisze:Natomiast pod samo radio...nie polecam. Przez pewien czas tak miałem podpięte i na dłuższą metę uważam, że kompletnie nie ma to sensu. I nie chodzi tu o głośność ale o jakość dźwięku. Jest baaardzo zauważalna różnica.
A Morele pod radiem w porównaniu z seryjnymi głośnikami pod samym radiem? Radio miałeś seryjne Blaupunkta zabudowanego? Ja tak jak pisałem - kwestię wyprowadzenia RCA/Hi-I będę jeszcze poruszał bliżej samych modernizacji.
Ostatnio zmieniony 2015-01-16, 03:36 przez siwek755, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-07, 21:57

Siwek755, jak w wakacje będę w Lbn to możemy obadać kwestię RCA :]
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-01-07, 23:02

Ok, będę pamiętał, dzięki! :)

Awatar użytkownika
voyo
wiem o czym pisze
Posty: 67
Rejestracja: 2011-03-15, 08:46
Lokalizacja: Lublin/Chełm

Post autor: voyo » 2015-01-11, 21:31

siwek755 pisze:Wyżej wspominane konfiguracje mam za sobą i nie bawi mnie już falowanie lusterek, jednak nie będę miał niedosytu po użytkowaniu kilka miesięcy skrzyń? Rozumiem że miałeś do czynienia z subwooferami, nie oczekuję trzęsienia, ale mają w miarę dobre "muzyczne" zejście te Morele i potrafią uderzyć tam gdzie trzeba? (Nie mówię tu o wykręconej gałce na 60% ;) Bardziej chodzi mi o "standard vol level". Niestety nigdzie nie mogę znaleźć tych głośników żeby chociaż przesłuchać je na "ściance" :-/

A Morele pod radiem w porównaniu z seryjnymi głośnikami pod samym radiem? Radio miałeś seryjne Blaupunkta zabudowanego? Ja tak jak pisałem - kwestię wyprowadzenia RCA/Hi-I będę jeszcze poruszał bliżej samych modernizacji.

Z seryjnymi głośnikami jak i radiem w primerze nie miałem nigdy do czynienia. Przed Morelami były jakieś Pioneery ale nie wspominam ich dobrze.
W kwestii niskich częstotliwości to Morele schodzą odpowiednio nisko. Wykonawcy nurtu d'n'b nierzadko goszczą mi w aucie..a tu jak wiadome bez odpowiedniego dołu ani rusz. ;-) Natomiast, trzeba im pomóc poprawiając przestrzeń akustyczną, w której pracują. Tak więc obowiązkowo wyciszenie drzwi matami. W tym temacie wrzuciłem parę fot z własnych prac w tym temacie: wyciszenie drzwi
Fakt, że jeszcze tylna półka pracuje na niskie tony z Helixami 6x9 ale i bez nich fajnie mi auto gra.

Pod radiem Alpine CDE 112Ri może nie było dramatu ale jego zmiennik Kenwood 361SD poległ całkowicie. Natomiast aktualnie we współpracy z zew. wzmacniaczem jest już ok i jestem zadowolony z takiego setupu. Kenwood w roli samego źródła dźwięku sprawuje sie ok i czysto odtwarza pliki WAV I FLAC, na czym mi najbardziej zależało.
Nie rozumiem natomiast sensu zostawiania fabrycznego radia.Wiem, że trochę trzeba pomajstrować żeby dostać ramkę i przycisk do awaryjnych ale myślę że lepiej to zrobić niż bawić się w reaktywację starego kaseciaka, który może i ma sterowanie przy kierownicy..ale żeby przedkładać je na gorszej jakości dźwięk...
P11.144 Hatchback 2.0 16V (SR20DE) [PB/LPG] kolektor 4-2-1, mod rozrządu, zapłonu i egr

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-11, 22:30

Voyo, CA to nie HA, w CA suby stroi się na okolice 50Hz, w CA niżej.
To jak zagra przetwornik zależy od obudowy.

Zróbcie sobie test - weźcie głośnik i podepnijcie go do wzmaka - głośnik bez obudowy. Zobaczycie jak bezpłciowo zagra - nijak. Następnie weźcie ten sam głośnik, ten sam utwór muzyczny i przystawcie do krawędzi stołu i częściowo osłońcie swoim ciałem - zmieniło się brzmienie? To teraz głośnik wsadźcie w obudowę i posłuchajcie - brzmi jeszcze inaczej?

Tak więc drodzy Panowie i Panie samo źródło sygnału raczej niewiele zmieni. Wszystko zależy od otoczenia w jakim znajduje się przetwornik. Dopiero później wchodzi w rachubę jakość przetwornika i na koniec samego źródła sygnału.

Stare radia mają jakość dużo lepszą niż nowe - dlaczego? Bo większość toru audio jest analogowa. Nie ma takiego czegoś jak próbkowanie i błędy kwantyzacji no i rzecz jasna straty na przetwornikach A/C i C/A.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
voyo
wiem o czym pisze
Posty: 67
Rejestracja: 2011-03-15, 08:46
Lokalizacja: Lublin/Chełm

Post autor: voyo » 2015-01-11, 23:52

To że stare radia mają lepszy sound to nie polemizuje. Teraz na maksa producenci tną koszta na jakości montowanych podzespołów. Sam się o tym przekonałem zmieniając starego dobrego Alpine na nowy wytwór Kenwooda.
Natomiast przeciwstawiać jakość taśmy magnetofonowej nad CD to bym już miał opory. Notabene do kaset mam wielki sentyment..ale doszukać się w ich brzmieniu fajności tego z np. vinyli nie potrafię... ;-)
Ale może to kwestia czasu...
Fakt, że konwersja analogowo-cyfrowa nie jest tu bez znaczenia i też bym sobie życzył próbkowania np. 24bitowego, ale na eksperymencie, który chcąc niechcąc przeprowadziłem (radio podłączone bezpośrednio do głośników i później ze wzmacniaczem) wynikało, że najwięcej jakości w soundzie traciłem na niewyrabiającej końcówce mocy samego radia.
No a sprawa akustyki jest zupełnie niepodważalna, dobry głośnik to zaledwie połowa sukcesu...bez odpowiedniej przestrzeni akustycznej nawet najlepszy zabrzmi jak kupa.
P11.144 Hatchback 2.0 16V (SR20DE) [PB/LPG] kolektor 4-2-1, mod rozrządu, zapłonu i egr

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-01-12, 00:09

voyo dzięki za podlinkowanie tematu, bardzo fajna fotorelacja, na pewno wrócę do niej jak będę się zabierał do prac. :)
voyo pisze:Nie rozumiem natomiast sensu zostawiania fabrycznego radia.Wiem, że trochę trzeba pomajstrować żeby dostać ramkę i przycisk do awaryjnych ale myślę że lepiej to zrobić niż bawić się w reaktywację starego kaseciaka, który może i ma sterowanie przy kierownicy..ale żeby przedkładać je na gorszej jakości dźwięk...
Prócz ramki, przycisku, adaptera anteny i kostki musiałbym też doliczyć koszt nowego radia, tak więc już się tego trochę zbiera.
Dodatkowo kwestia gustu, ale imho dość mocne pogorszenie stylistyki wnętrza, bo seryjny panel wygląda i pasuje tu idealnie.
Obrazek
Aha i oczywiście nie zamierzam słuchać kaset.. :-P W bagażniku jest fabryczna zmieniarka na 6CD :) Formatu MP3 nie uznaję i słucham głównie CD, więc sama funkcjonalność radia mi nie przeszkadza. Co do jakości dźwięku to po dyskusji jak się tu wywiązała dochodzę do wniosku, że bez wzmacniacza się nie obędzie, więc kwestię końcówki radia też można skierować na dalszy plan.:)

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-12, 00:26

Siwek755, ale mam nadzieję, że to CD wypalane z porządnego formatu lub oryginalne :]



Ja z chęcią postawiłbym obok siebie zwykłe CD, kaseciaka REVOXa, TASCAM/TEAC, Nakamichi Dragon z kasetą od TEACa i jakieś dobry gramofon - Thorens lub TEAC - winyl oczywiście wydanie na Japonię. Całość zapiął pod wzmaka+preampa ze stajni AUDIOMATUSa (tylko preamp nie ma obsługi gramofonu....). Uważam, że CD zajmie ostatnie miejsce..... Jakby zamiast zwykłego CD postawić jakiegoś CD od TEACa to myślę, że jakościowo wybór byłby już na prawdę ciężki.....

Sam osobiście słuchałem tego samego utworu z mp3, flac, CD, kasety i winylu i w mojej opinii pierwsze miejsce winyl, potem kaseta, CD, FLAC i na końcu mp3.....

Odsłuch na słuchawkach Sennheisera HD205, wzmak TEAC BX-500, kaseciak TEAC CX-210 z kasetą BASF nagrywaną na magnetofonie AKAI, gramofon Fonica, CD Pionner PD-4100/Diora CD0421
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-01-12, 01:09

janusz pisze:Siwek755, ale mam nadzieję, że to CD wypalane z porządnego formatu lub oryginalne
Męczenie Cię tyle dla byle hitów z sieci byłoby profanacją. :-P Linn, Chesky, japońskie wytwórnie.. Również w przypadku wypalania mam na uwadze format i realizacje. ;-)

Awatar użytkownika
Wiooreck
fanatyk nissana
Posty: 1468
Rejestracja: 2010-05-19, 23:24
Lokalizacja: Łódź/Przysucha

Post autor: Wiooreck » 2015-01-12, 18:53

Mnie zawsze ciekawiło brzmienie oryginalnego radia z p11 na oryginalnym setupie głośnikowym. Mnie niestety nie było to dane, bo już auto miało wymontowaną zmieniarkę i ori radio jak kupowałem wóz. Ale np. mając do czynienia z ori 8 głośnikami w astrze G i oryginalnym radiem delphi electronics wcale nie potrzeba tam żadnych subwooferów itp.

Ma ktoś z was może na zbyciu radio sony cdx-780r?

Obrazek

Bo ja osobiście nie zamieniłbym go na nic innego. Tylko muszę wymienić inverter do podświetlania wyświetlacza...

Awatar użytkownika
Zielkq
fanatyk nissana
Posty: 3591
Rejestracja: 2012-05-31, 09:31
Lokalizacja: Vratislavia
Kontakt:

Post autor: Zielkq » 2015-01-12, 19:10

Wiooreck, jestem użytkownikiem podobnego:
Obrazek
(zdjęcie z Internetu)
CDX-4180r
:D
Podróże małe i duże
Pomoc prawna: Adwokat Wrocław
Z YT: "JDM wants to be USDM, Euro wants to be USDM and USDM wants to be Euro."

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-01-12, 22:42

Wiooreck pisze:Mnie zawsze ciekawiło brzmienie oryginalnego radia z p11 na oryginalnym setupie głośnikowym. Mnie niestety nie było to dane, bo już auto miało wymontowaną zmieniarkę i ori radio jak kupowałem wóz. Ale np. mając do czynienia z ori 8 głośnikami w astrze G i oryginalnym radiem delphi electronics wcale nie potrzeba tam żadnych subwooferów itp.
Miałem okazje słuchać zestawu o którym piszesz w Astrze G w wersji "Club" i faktycznie gra to zaskakująco dobrze. Przed P11 jeździłem właśnie Astrą G, ale "Edition 2000" - słabsze audio od v."Club", choć dla mnie i tak lepsze niż seria w P11. W Primerze tylne głośniki nie nadają się zupełnie do niczego (i nie mówię tu o zasadzie "scena z przodu", są po prostu tragiczne). Przód gra lepiej, jednak nie ma w tym przyjemności... Seryjne audio w P11.144 dla mnie wypada naprawdę słabo. Można by spróbować wygłuszyć serię, ale przy repertuarze typu Chris Jones, Metallica, Dire Straits, Hendrix, Diana Krall, Ed Sheeran słabości audio i tak zbyt bardzo kłują w uszy. Ogólnie myślę więc, że dużo Cię nie ominęło Wiooreck. ;-)
Ostatnio zmieniony 2015-01-12, 22:49 przez siwek755, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wod2u
fanatyk nissana
Posty: 824
Rejestracja: 2010-11-22, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wod2u » 2015-01-12, 22:48

Mam techniczne pytanie, bez złośliwości:
czym różni się odtwarzanie płyt CD typu:
Linn, Chesky, japońskie wytwórnie.. Również w przypadku wypalania mam na uwadze format i realizacje. ;-)
od dźwięku cyfrowego w formacie flac w tym samym odtwarzaczu? Rozumiem, że potraficie "usłyszeć" różnicę, która powstała przy konwersji analog na digital? W aucie, które hałasuje, szumi?

Kurde, się nie powstrzymałem się jednak :mrgreen: Będzie burza pewnie zaraz :mrgreen:
pozdr. Kamil

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-12, 22:49

W P11 sedanie trzeba przynajmniej częściowo zabudować tylne głośniki, żeby jakkolwiek zagrały. Może w wakacje to zrobię. To samo dotyczy przodu.


Wod2u, jeśli chodzi o zwykłe audio samochodowe - niczym. Jeśli rozmawiamy o normalnym home-audio w porównaniu do car-audio to głównie jakość podzespołów.
Ostatnio zmieniony 2015-01-12, 22:55 przez janusz, łącznie zmieniany 1 raz.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-01-12, 22:55

wod2u spokojnie, tamto zdanie napisałem tylko w odpowiedzi, żeby przybliżyć jakie krążki zamierzam słuchać (z domowego audio). I nie, nie prowadźmy dyskusji w kierunku grających kabli i audiofilskich konektorów, nie to miałem na myśli.. :lol:

Awatar użytkownika
wod2u
fanatyk nissana
Posty: 824
Rejestracja: 2010-11-22, 14:00
Lokalizacja: Kraków

Post autor: wod2u » 2015-01-12, 23:56

Ja tak pytam, bo mam doświadczenie z seryjną zmieniarką w P11.144 i dla mnie CD w Primerze się nie sprawdza, z kilku powodów:
- podskakiwanie i przerywanie na dziurach (i to na seryjnym zawieszeniu),
- problemy z odtwarzaniem na zimnie (ale to jak były takie mocne mrozy, okolice -20st),
- ograniczona ilość utworów,
- nieporęczne przewożenie płyt (mało schowków w aucie),
- niezbyt szczęśliwe umieszczenie zmieniarki (niewygodna wymiana płyt + możliwość uszkodzenia bagażem).
Chyba tyle.
pozdr. Kamil

Awatar użytkownika
Wiooreck
fanatyk nissana
Posty: 1468
Rejestracja: 2010-05-19, 23:24
Lokalizacja: Łódź/Przysucha

Post autor: Wiooreck » 2015-01-13, 13:23

wod2u, co do zmieniarki to prawda, oryginalnie jest strasznie umieszczona. Z tym przerywaniem płyt to w głównej mierze zależy od buforu w radiu, niektóre tego buforowania nie mają i dlatego przerywa, bo leci na bieżąco. Ale jest propozycja z trochę innego koncernu:

Obrazek

Fajna sprawa, bo zajmuje tylko jednodinowe miejsce w desce i można ją próbować upchnąć we wnęce w konsoli środkowej, albo w podłokietniku.

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-13, 13:35

Wiooreck, Blaupunkt też ma zmieniarkę na 1DIN na 5 lub 6 płyt.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
bogib184
wiem o czym pisze
Posty: 69
Rejestracja: 2012-02-19, 08:31
Lokalizacja: Mazowsze :)

Post autor: bogib184 » 2015-01-18, 04:28

Dawno mnie tutaj nie było :)

Pierwsza sprawa - podstawowa, 80% sukcesu, to aplikacja, przygotowanie drzwi w polepszeniu dźwięku, zastosowane elementy to pikuś, do tego, żeby wycisnąć z nich jak najwięcej...

Wzmacniacz nie musi mieś "jak najwięcej mocy", cz "co najmniej tyle, ile głośniki" - przy subwooferze moc jest ważna dla kontroli dużej i ciężkiej membrany, ale na przodzie raczej chodzi o "jakość" wzmacniacza i skromne 30 Wat RMS z bardzo dobrego wzmacniacz, zagra lepiej, jak 100 z marketowego chińczyka.

Ogólnie, to na seryjnym radiu jest zawsze cięższy temat, bo jeżeli radio nie posiada RCA, to każda konwersja sygnału go degraduje. Niemniej jednak wzmacniacz z wejściami wysoko napięciowymi załatwił by sprawę najprędzej. Będzie zdecydowanie głośniej, oraz znikną zniekształcenia przy głośniejszym odsłuchu.

Nie sugerujcie się "cyferkami" tylko, bo wzmacniacz pokroju oldschoolowego Rockforda 40ix, co ma 2 x 20 Wat RMS "teoretycznie" (w pomiarach 50, stare dobre czasy...) zjada z kopytami jakiegoś nowego Kicxa, czy Cruncha, co ma na papierze tych Wat 100... Podobnie z głośnikami - one nie mają w sobie żadnej mocy, a podana "moc", to wytrzymałość cewki. Nie ma napisane "chcesz żeby grało, to dostarcz tyle mocy" - nie, dostarcz prawdziwe, jakościowe Waty, żeby cieszyć się muzyką. Ogólnie temat mocno się rozwinął, gdybym od początku tu siedział, to bym trochę sprostował niektóre wypowiedzi, które nie do końca są prawdziwe, ale jest już tego tak dużo, że zabrakło by mi nocy na to :D
Pomogę w montażu i wyborze sprzętu Car Audio :)

Kenwood KDC-BT92SD >> Phase Linear .8 kW >>Rodek RC164RP >> Rainbow SAC20 >> Phase Linear .6 kW >> Infinity Kappa KCS-100ib

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-18, 14:19

Bogib184, ja bym powiedział, że raczej zniekształcenia wzrosną przy głośniejszym odsłuchu - wystarczy zobaczyć w pomiary THD, THD+N w funkcji mocy. Jak na radiu będziemy zwiększać moc to na jego wyjściu pojawią się większe zniekształcenia, które zostaną dodatkowo wzmocnione przez wzmacniacz. Co więcej wzmacniacz dołoży jeszcze swoje zniekształcenia.
Dodanie do radia wyjścia RCA, które będzie puszczone przez bufor nie zdegraduje sygnału, który wchodzi na końcówkę radia. Bufor ma na tyle wysoką impedancję wejściową, że nie obciąży prądowo źródła - czyli preampa. Jeśli zrobimy, aplikację, że impedancja wejściowa układu będzie na poziomie Z=100kΩ to przy amplitudzie sygnału 1Vp+, prąd będzie na poziomie 10µAp+
Zastosowanie wzmacniacza operacyjnego z wejściem FETowym jako bufora bez ustalania impedancji wejściowej, w znikomym stopniu obciąży źródło.
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
bogib184
wiem o czym pisze
Posty: 69
Rejestracja: 2012-02-19, 08:31
Lokalizacja: Mazowsze :)

Post autor: bogib184 » 2015-01-19, 17:35

Chodzi Ci, że słaby mocowo wzmacniacz będzie potęgował zniekształcenia ? Dlaczego ? Przecież dostosowujesz poziom czułości we wzmacniaczu, do możliwości radia (napięcia RCA). Ustawiasz Gain na odpowiednim poziomie (wiadomo, bez oscyloskopu trzeba to zrobić na słuch, z doświadczenia) - wzmacniacz oddaje wtedy swoją moc przy minimalnym swoim THD, a głośniki grają i cewka otrzymuje tyle, ile otrzymuje. Przecież cewka mając możliwość przyjęcia powiedzmy 100 Wat mocy ciągłej nie musi tyle otrzymać :) Przecież będzie grać czysto :) Każde radio i każdy wzmacniacz generuje THD, a Gain służy, żeby ustawić wzmacniacz "optymalnie" :)
Pomogę w montażu i wyborze sprzętu Car Audio :)

Kenwood KDC-BT92SD >> Phase Linear .8 kW >>Rodek RC164RP >> Rainbow SAC20 >> Phase Linear .6 kW >> Infinity Kappa KCS-100ib

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-19, 17:51

Bogib184, chodzi mi o to, że jak do wzmaka dostarczysz już zniekształcony sygnał - to te zniekształcenia zostaną jeszcze bardziej wzmocnione. Na wejściach HI-INPUT we wzmakach jest najzwyklejszy dzielnik napięciowy i to idzie sobie na wzmacniacz operacyjny. I żadne GAIN nie zmniejszy Ci zniekształceń dostarczanych do wzmaka.

Co innego jeśli mamy wyprowadzenia RCA w radiu na zewnętrznego wzmaka - wtedy nie ma zniekształceń, które generuje końcówka mocy, a poziom wzmocnienia GAIN we wzmaku możemy sobie ustalić wedle potrzeb.

I to jest ta różnica między HI-INPUT i LOW-INPUT. Na HI-INPUT możemy dostarczyć nawet sygnał o amplitudzie 30Vp (60Vpp), a na LOW do 1-1,25Vp (2-2,5Vpp)

Do pomiaru to najlepiej oscyloskop analogowy i analizator widma :] Oscyloskopy cyfrowe potrafią utracić część informacji z sygnału badanego - próbkowanie, kwantyzacja etc. :] No ale mają od razu wbudowane FFT i nie trzeba analizatora widma :]
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
bogib184
wiem o czym pisze
Posty: 69
Rejestracja: 2012-02-19, 08:31
Lokalizacja: Mazowsze :)

Post autor: bogib184 » 2015-01-20, 10:28

A spoko, myślałem, że chodzi o cyferki "mocy" :) Ogólnie temat CA, to zaraźliwa sprawa, wiem po sobie, nie mogę odmówić sobie "przyjemności" przetestowania kolejnych wzmacniaczy w aucie (przerzuciłem ich dziesiątki :D ). Co do pojęć które używasz - widać, że masz w sprawach technicznych dużą wiedzę odnośnie elektroniki :) Ja nie mam, jestem z wykształcenia "ekonomistą", więc mnie "niszczysz" w tej dziedzinie :D, ja jestem tylko człowiekiem, który lubi miło pogadać o CA i posłuchać w aucie muzyki :) Także szacunek dla Ciebie za wiedzę i pozdrawiam :) Ja mogę od czasu do czasu poradzić, co warte zainteresowania, a co raczej nie :) Lubię pomóc, choć ostatnio przyznaję się bez bicia, zaniedbuję Forum Nissana ;(
Pomogę w montażu i wyborze sprzętu Car Audio :)

Kenwood KDC-BT92SD >> Phase Linear .8 kW >>Rodek RC164RP >> Rainbow SAC20 >> Phase Linear .6 kW >> Infinity Kappa KCS-100ib

Awatar użytkownika
janusz
fanatyk nissana
Posty: 8403
Rejestracja: 2009-12-10, 17:44
Lokalizacja: .....

Post autor: janusz » 2015-01-21, 01:08

bogib184 pisze:Co do pojęć które używasz - widać, że masz w sprawach technicznych dużą wiedzę odnośnie elektroniki :)
Tu bym dość mocno polemizował......


bogib184 pisze:Ja nie mam, jestem z wykształcenia "ekonomistą"
To niczego nie przekreśla - najwięksi wynalazcy i odkrywcy to samouki. Podstawa to szukać, czytać i się dokształcać oraz tu zacytuję jednego z moich ulubionych profesorów na studiach:
"Codziennie rano wstaję i powtarzam sobie - jestem głupi, nic nie wiem i nie mam pojęcia o niczym, dlatego muszę się uczyć. I Wam radzę - róbcie to samo, bo inaczej do niczego nie dojdziecie i niczego nie osiągniecie."



_
赤い 霊 czyli 日産プリメーラP11GT -> viewtopic.php?t=12560

pije by paść ...
... padam by wstać ...
... wstaje by pić ...
... pije by żyć

_

Awatar użytkownika
siwek755
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2014-09-02, 22:38
Lokalizacja: LLB/KR

Post autor: siwek755 » 2015-04-08, 17:20

Pozwolę sobie zadać te pytanie tutaj, bo dość pokrewna sprawa - przepalanie się żarówek w P11.144 - jest na to jakiś fix? Pomijając konsolę, gdzie już 60% mam spaloną, ale przednie mijania i pozycja także palą się nagminnie. Kupiłem teraz jakieś gównożarówki po 2,5zł na All bo szkoda pieniędzy, przy ostatnich Philipsach za 3 dychy, jedna padła po 2 tyg. Nie wina żarówek, bo przez pół roku padły już ze 4 H1...

Awatar użytkownika
bombel
Administrator
Posty: 13188
Rejestracja: 2009-12-07, 12:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bombel » 2015-04-09, 14:50

siwek755, w P11.144 są H7 i niestety mają one żywotnośc max 3 miechy :/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”