Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

[P/WP11.144] Przełożenie wtyczki w sondzie lambda

Moderatorzy: Sajmooon, janusz, Zielkq, Maniek-ol

Awatar użytkownika
stoneface
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-28, 12:52
Lokalizacja: PO

[P/WP11.144] Przełożenie wtyczki w sondzie lambda

Post autor: stoneface » 2012-12-27, 20:20

Witajcie,
Stanąłem przed problemem wymiany sondy lambda, pierwszej tej na kolektorze, z wymianą nie było problemu, gorzej z wtyczką. Okazało się że są inne i chciałbym przełożyć wtyczke ze starej sondy.
W jaki sposób sie za to zabrać zeby nie połamać czegoś?

Obrazek

ROBERT77
wiem o czym pisze
Posty: 41
Rejestracja: 2012-06-16, 13:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: ROBERT77 » 2013-02-18, 11:39

No właśnie,ja też mam ten dylemat.Nikt ci nie odpowiedział,a jestem ciekaw,czy sobie sam poradziłeś?Jeśli tak,podziel się wiedzą,czy to trudne,jak to zrobić krok po kroku?
Będę wdzięczny za odpowiedź.Pozdrawiam.
Witajcie wszyscy!

Awatar użytkownika
stoneface
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-28, 12:52
Lokalizacja: PO

Post autor: stoneface » 2013-02-18, 12:03

Powiem ci tak że rozłożyć tą wtyczkę sie udaje nawet nieinwazyjnie - czytaj: czarną cześć wysuwa sie z jasnej po rozchyleniu zatrzasków. Niestety ten zabieg nie przynosi wymiernych efektów ponieważ nadal nie można się dostać do metalowych pinów. Szkoda mi było zniszczyc przez przypadek wtyczkę i później wymianiać na jakieś inne zarówno wtyczkę jak i gniazdo. Dlatego po lektórze tekstów "przewodów od sondy się nie lutuje", (nie będę wnikał w temat bo są tutaj podzielone zdania), postawiłem na sprawdzone rozwiązanie, a mianowicie tulejki zaciskowe. Wykorzystałem starą wtyczkę, z której obciołem sonde i do niej za pomocą tulejek połączyłem przewody od nowej sondy. Wszystko ładnie działa, wystarczy tylko zaizolować samo połączenie. Koszty takiej operacji to 3 tulejki za 1,80 i jakieś 5 minut roboty.

Tu masz przykładową tulejkę jaką zastosowałem, oczywiście o mniejszej średnicy http://inelsc.pl/pl/p/Tulejka-polaczeni ... 25mm2/1990

ROBERT77
wiem o czym pisze
Posty: 41
Rejestracja: 2012-06-16, 13:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: ROBERT77 » 2013-02-19, 10:01

Super!Dzięki Ci serdeczne za opis i poradę.Właśnie zamówiłem nową sondę ,ale bez wtyczki(bo była dużo tańsza).Dziwne,nawiasem mówiąc,że w kilku przypadkach koszt wtyczki wynosi niemalże połowę wartości sondy.Szok!
A powiedz mi jeszcze,czy przed wymianą u Ciebie sondy wyskakiwał błąd sondy?Jeśli tak,to jak go po wymianie skasowałeś?Bo wiesz,mam pewne pojęcie o tym,ale wolę się
upewnić,czy dobrze rozumuję ;-)
Pozdrawiam serdecznie.
Witajcie wszyscy!

Awatar użytkownika
stoneface
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-28, 12:52
Lokalizacja: PO

Post autor: stoneface » 2013-02-19, 13:16

Sonda żadnych błedów nie wywalała - wymieniłem ją dlatego że była sugestia o kończącym się żywocie - na analizatorze spalin wskaźnik lambda zbliżał się do górnej granicy. Jeżeli chodzi o kasowanie błędów to najprościej metodą na "zworkę". Niestety nie u wszystkich to działa - na szczęście u mnie nie ma z tym problemów :)

ROBERT77
wiem o czym pisze
Posty: 41
Rejestracja: 2012-06-16, 13:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: ROBERT77 » 2013-02-19, 16:59

Ok.Tak też myślałem.A muszę go najpierw odłączyć od zasilania?Czy nie trzeba.
Witajcie wszyscy!

Awatar użytkownika
stoneface
wiem o czym pisze
Posty: 44
Rejestracja: 2012-09-28, 12:52
Lokalizacja: PO

Post autor: stoneface » 2013-02-20, 12:13

Możesz spokojnie przekładać lambde - nie trzeba odpinać aku, pod warunkiem ze wszystko masz wyłączone. Ale jak chcesz to odłączenie w niczym nie przeszkadza, czasu wiele nie zajmuje, a poczucie bezpieczeństwa większe. Pamiętaj aby auto przestygło kilkanaście minut - łatwo się poparzyć.

ROBERT77
wiem o czym pisze
Posty: 41
Rejestracja: 2012-06-16, 13:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: ROBERT77 » 2013-02-20, 16:21

Dobra,dzięki sonde wymieniłem,teraz usunę kod błędu i gotowe.
Witajcie wszyscy!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”