Nissanmaniaku! Prosimy o nieblokowanie reklam!    

Utrzymujemy nasze forum z małych reklam pojawiających się między postami.

Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszym forum.


Dziękujemy!

Jaki prostownik akumulatorowy kupić

Moderatorzy: Ryba, Sajmooon, Zielkq, Maniek-ol

Awatar użytkownika
waichwaich
fanatyk nissana
Posty: 308
Rejestracja: 2009-12-22, 10:19
Lokalizacja: Kamionka/Swindon UK

Jaki prostownik akumulatorowy kupić

Post autor: waichwaich » 2010-07-10, 06:16

W zasadzie to prostownik już kupiłem i nie wiem czy nie spierniczyłem sprawy :sad: bo aku w mojej nysce ma 74ah a prostownik który zakupiłem tylko 6A. W necie znalazłem info że do naładowania aku o pojemności 10ah potrzebujemy prostownika o mocy 1A czyli ten który kupiłem jest teoretycznie o 1A za mały jak na mój akumulator i dlatego chciałem zapytać jak to wygląda w praktyce gdyż wyczytałem gdzieś że jeśli bede ładował aku mniejszym amperomierzem ten będzie ładował się dłużej lecz dokładniej nie wiem ile w tym prawdy tak więc napiszcie coś ze swojego doświadczenia co sami zaobserwowaliście i jak faktycznie lepiej jest ładować ;)

Link do prostownika tutaj
Obrazek

jes
aktywny forumowicz
Posty: 162
Rejestracja: 2009-12-09, 19:23
Lokalizacja: Skoczów

Post autor: jes » 2010-07-15, 22:46

Hej.

Książkowo dla aku 74Ah prąd ładowania powinien wynosić ok. 10% tej wartości, czyli 7,4A.
Tyle rzeczywiście będzie potrzebował aku jeśli go całkiem rozładujesz - przynajmniej w początkowej fazie ładowania. W praktyce jest tak, że w trakcie ładowania aku pobiera coraz mniej prądu, aż do wartości bliskiej zeru kiedy jest naładowany. Oczywiście tak będzie w przypadku nowego aku, bo paroletni nigdy nie zejdzie z prądem tak nisko - ładowanie zatrzyma się na poziomie 1 - 2A.
Jeśli kiedykolwiek będziesz zmieniał prostownik, to proponuję taki, który ma przełączane zakresy prądu ładowania - zależnie od pojemności aku oraz ma wskaźnik amperowy, który wskazuje rzeczywisty prąd ładowana.

Twój prostownik ma wskaźnik - będziesz mógł zobaczyć jak wygląda pobór prądu w funkcji czasu.
Nie martw się mam podobny i daje radę :-D

Awatar użytkownika
waichwaich
fanatyk nissana
Posty: 308
Rejestracja: 2009-12-22, 10:19
Lokalizacja: Kamionka/Swindon UK

Post autor: waichwaich » 2010-07-16, 20:37

Wielkie dzięki za odpowiedź;) dzisiaj mi przyszedł i już wypróbowałem, wszystko jest ok;)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Eksploatacja pojazdów - porady”